metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Pozor, hoří! Hasiči hlásí požáry vánočních stromků, adventních věnců i betlému

  12:59
Pražští hasiči důrazně varují: Pozor na poslední svíčku či prskavku na vašem stromku! V posledních dnech už vyjížděli k několika zbytečným „vánočním“ požárům, způsobeným neopatrností při manipulaci s ohněm.

Hasiči zasahují u požáru | foto: HZS - Radek Krahulík

 „Tradice odstrojování vánočních stromů a vůbec veškeré vánoční výzdoby po tříkrálovém dnu by se měla obejít bez zbytečných požárů,“ upozorňuje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová a důrazně varuje právě před pověstnou poslední svíčkou. „Jehličí je v tuto dobu už hodně suché a varujeme před možným vzplanutím dekorace,“ dodává Adamcová. Její slova potvrzují i některé zásahy hasičů v posledních dnech. Na Nový rok hořel vánoční stromek v Biskupcově ulici na Žižkově, kde požár napáchal škodu za 70 tisíc, a došlo ke zranění tří osob, které musel ošetřit lékař.

Vánoční požáry nepřežil ani Ježíšek

Vánoční výzdoba hořela i v sobotu na Černém Mostě. Hořící adventní věnec stačila rodina uhasit ještě před příjezdem hasičů. Požárem však byl poničen obývací pokoj a škoda způsobená požárem je odhadnuta na 30 tisíc korun.

Jednotka hasičů zasahovala i v kostele svatého Štěpána na Novém Městě, kde museli uhasit hořící betlém. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při používání otevřeného ohně, dle faráře škoda požárem nevznikla,“ dodala Adamcová.

Kam vánočním stromkem

Vysloužilé vánoční stromky rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad ani na stanoviště tříděného odpadu.

  • Naopak by je lidé měli dávat na venkovní stanoviště směsného odpadu či na vyhrazená místa u domů. Svoz stromků potrvá až do konce února.
  • Stromky nepatří do popelnic zdůvodu snižování jejich kapacity.
  • Podle Pražských služeb je stačí volně odložit vedle popelnice nebo kontejneru na směsný odpad.
  • Obyvatelé Prahy každoročně vyhodí až 300 tisíc vánočních stromků a s podobným číslem počítají Pražské služby i letos.
  • V některých případech může dojít k situaci, kdy popelářské auto stromek od popelnic neodveze kvůli přeplněnosti vozu. Pak je stromek odvezen při dalším svozu nebo  speciálním vozidlem určeným jen pro svoz vyhozených stromků. Těch bude letos po metropoli jezdit deset. 
  • Vyhozené vánoční stromky nekončí na skládce, ale dále se  zpracovávají a končí například jako palivo. 

Autor:

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek