metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Pozor, hoří! Hasiči hlásí požáry vánočních stromků, adventních věnců i betlému

  12:59
Pražští hasiči důrazně varují: Pozor na poslední svíčku či prskavku na vašem stromku! V posledních dnech už vyjížděli k několika zbytečným „vánočním“ požárům, způsobeným neopatrností při manipulaci s ohněm.

Další 3 fotografie v galerii
Hasiči zasahují u požáru | foto: HZS - Radek Krahulík

 „Tradice odstrojování vánočních stromů a vůbec veškeré vánoční výzdoby po tříkrálovém dnu by se měla obejít bez zbytečných požárů,“ upozorňuje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová a důrazně varuje právě před pověstnou poslední svíčkou. „Jehličí je v tuto dobu už hodně suché a varujeme před možným vzplanutím dekorace,“ dodává Adamcová. Její slova potvrzují i některé zásahy hasičů v posledních dnech. Na Nový rok hořel vánoční stromek v Biskupcově ulici na Žižkově, kde požár napáchal škodu za 70 tisíc, a došlo ke zranění tří osob, které musel ošetřit lékař.

Vánoční požáry nepřežil ani Ježíšek

Vánoční výzdoba hořela i v sobotu na Černém Mostě. Hořící adventní věnec stačila rodina uhasit ještě před příjezdem hasičů. Požárem však byl poničen obývací pokoj a škoda způsobená požárem je odhadnuta na 30 tisíc korun.

Jednotka hasičů zasahovala i v kostele svatého Štěpána na Novém Městě, kde museli uhasit hořící betlém. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při používání otevřeného ohně, dle faráře škoda požárem nevznikla,“ dodala Adamcová.

Kam vánočním stromkem

Vysloužilé vánoční stromky rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad ani na stanoviště tříděného odpadu.

  • Naopak by je lidé měli dávat na venkovní stanoviště směsného odpadu či na vyhrazená místa u domů. Svoz stromků potrvá až do konce února.
  • Stromky nepatří do popelnic zdůvodu snižování jejich kapacity.
  • Podle Pražských služeb je stačí volně odložit vedle popelnice nebo kontejneru na směsný odpad.
  • Obyvatelé Prahy každoročně vyhodí až 300 tisíc vánočních stromků a s podobným číslem počítají Pražské služby i letos.
  • V některých případech může dojít k situaci, kdy popelářské auto stromek od popelnic neodveze kvůli přeplněnosti vozu. Pak je stromek odvezen při dalším svozu nebo  speciálním vozidlem určeným jen pro svoz vyhozených stromků. Těch bude letos po metropoli jezdit deset. 
  • Vyhozené vánoční stromky nekončí na skládce, ale dále se  zpracovávají a končí například jako palivo. 

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek