metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Historický tunel v pražských Vysočanech musí pryč, zasypou ho

  15:58
Historický kamenný tunel padne za oběť rekonstrukce nádraží. Nebo ne? Zkracovaly si jím cestu přes koleje už vysočanské prababičky, brzy už ale zmizí. Jeden z nejstarších pražských podchodů pod nádražní budovou ve Vysočanech má skončit jako oběť rozsáhlých oprav traťového úseku Mstětice – Vysočany. Budova nádraží se tak díky opravám změní k nepoznání.
Průchod na vysočanské nádraží z ulice Na Jetelce. V dálce je policejní hlídka....

Průchod na vysočanské nádraží z ulice Na Jetelce. V dálce je policejní hlídka. Takové štěstí, abyste ji tu potkali, nebudete mít vždycky. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

„Jsme zásadně proti zničení tunelu a budeme požadovat, aby byl zachován,“ říká Dana Balcarová z místního občanského sdružení Krocan. Podle současného projektu má zázemí nádraží nahradit nový vestibul pod nádražím, přibude ještě třetí peron a všechny tři pak budou dostupné výtahem.

„Průchod pod nádražím bude řešen nově, ale nikoli lépe,“ domnívá se Balcarová. Podle čtenáře Martina Kubíka místní lidé již roky apelují, aby městská část požádala ministerstvo kultury o zařazení nádraží jako kulturní památky.

„Jediné ostrovní nádraží v Praze spolu s podchodem, který vypadá jako krásné starořímské katakomby, vytváří památkový celek.

Rekonstrukce nádraží

● Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) připravuje takzvanou optimalizaci traťového úseku Mstětice – Praha-Vysočany, v rámci které bude modernizována i železniční stanice ve Vysočanech.

● Ve stanici budou nově navržena tři nástupiště, dvě ostrovní s délkou 300 metrů a jedno vnější s délkou 200 metrů.

● Všechna nástupiště budou zastřešena a propojena zrekonstruovaným a rozšířeným podchodem v nové poloze, kdy zároveň vytvoří pěší propojení mezi ulicemi Paříková/Podnádražní a U Vinných sklepů.

● Bezbariérová přístupnost má být zajištěna eskalátory a výtahy. Obě ostrovní nástupiště budou navíc propojena druhým novým podchodem pro přístup cestujících od Krátkého ulice. Stávající výpravní budova bude podle SŽDC úplně zbourána.

Zboření Těšnova a zplundrování nádraží Vyšehrad je dostatečným mementem,“ varuje čtenář Kubík.

Podle místostarosty Prahy 9 Marka Doležala je to právě týden, co se úřední rozhodnutí o rekonstrukci nádraží objevilo na úřední desce. Má při ní primárně jít spíše o obnovu kolejí než samotného nádraží.

„Částečná rekonstrukce nádraží byla dvakrát projednávána veřejně s občany. Podchod pod kolejištěm nádraží byl nedílnou součástí plánů této rekonstrukce. Zástupci místních spolků k návrhům vesměs neměli námitky,“ tvrdí Doležal.

Institut pro plánování a rozvoj nyní navrhuje další diskusi o novém pojetí nádraží a doporučuje hledání řešení formou veřejné architektonické soutěže. O konečném osudu tunelu tak rozhodne až další jednání.

Stařičký průchod

Vypadá, jako by patřil k nějakému hradu. Jeho podoba se od roku 1872 prakticky nezměnila a patří mezi vůbec nejstarší v celé metropoli.

Pravděpodobně bude zachován pouze vstupní portál, který bude začleněn do konstrukce nové fasády budovy. Ta bude sloužit k odbavení cestujících, prodeji jízdenek, bude zde čekárna i veřejné toalety.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek