metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Hypotéky budou levné také v příštím roce. Jejich dno stále není na dohled

  10:32
Úrokové sazby hypoték v červenci opět o něco klesly. Dostaly se tak už na 2,72 procenta. Menší byl ale i zájem o úvěry, zejména pak o refinancování. K mírnému zdražení hypotečních úvěrů dojde nejdříve na konci letošního roku.
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

2,72 procenta. Taková byla v červenci podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba u hypoték. Oproti červnu to bylo o 0,04 procenta méně. „Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled,“ řekl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zlevňování hypoték bude pokračovat až do listopadu

Vývoj úroků

Úrokové sazby u hypoték jsou na historických minimech. V době, kdy se hypoteční trh rozjížděl, byly i přes deset procent. „Krátkodobě v krizových letech byly i okolo 20 procent,“ připomíná ekonom Josef Rajdl.

  • 1996               13,40%
  • 1997               12,70%
  • 1998               12,50%
  • 1999               10,30%
  • 2000                 8,80%
  • 2001                 7,97%
  • 2002                 6,73%

Od roku 2003 vydává společnost Fincentrum pravidelně každý měsíc Hypoindex. Jeho hodnoty byly například:

  • leden 2006     4,13 %
  • leden 2009     5,,74 %

Nízké úrokové sazby tak vydrží i v následujících měsících a k jejich většímu zvyšování se banky hned tak neuchýlí. „Zlevňování hypoték bude podle nás pokračovat ještě do listopadu letošního roku. Je před námi podzimní sezona a konkurenční boj ještě zesílí. To bude tlačit sazby dolů,“ myslí si ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Pokud tedy začnou úrokové sazby růst, bude to podle něj až na konci letošního roku, případně až začátkem roku příštího. „I když sazby v příštím roce začnou růst, tak to vidíme na růst v desetinách a nevylučujeme cyklický vývoj, tedy růst a opětovný možný pokles,“ doplňuje Ostatek.

Klesá i počet refinancovaných hypoték

Důvodem držení nízkých úrokových sazeb hypoték je i intervence České národní banky, díky které jsou na nízké úrovni i základní úrokové sazby. A má tomu tak být minimálně do roku 2016.

Vedle výše úrokové sazby klesá také počet refinancovaných hypoték. „Většinou totiž není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší než udržet současného,“ uvedl Rajdl.

Autor: Romana Barboříková Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek