metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Je mi osmnáct a chci vám vládnout, proto kandiduju ve volbách

  7:00
Ještě jim nerostou vousy, jen nedávno přestali mutovat a už se hrnou do politiky. Do boje o lokální samosprávu se čím dál častěji odvažují i úplní benjamínci. A co je trápí? Islamizace Česka, málo sportu pro mládež, ale třeba i špatná autobusová doprava.
Mladí kandidáti jdou do voleb

Mladí kandidáti jdou do voleb | foto: Metro.cz

V Praze je hned osm osmnáctiletých kandidátů do komunálních voleb. Po celé republice je jich pak několik desítek. Nejmladší možní kandidáti jsou plní ideálů, ale mají i jasné cíle, se kterými by rádi prorazili.

I mladý člověk může být konzerva

„Rozhodla jsem se kandidovat primárně z toho důvodu, že se mi nezamlouvá lhostejnost mladých lidí k politice. Věřím, že společnými silami dokážeme zabránit narůstajícímu populismu a levicovým tendencím, stejně jako zapomínaní na zločiny minulého režimu. Zároveň jsem zásadně proti islamizaci Prahy 8, zejména proti výstavbě mešity, mezikulturní spory nejsou to, co naše město potřebuje,“ zdůvodňuje svou kandidaturu Eliška Fraňková, která je na kandidátce Občanské konzervativní strany.

Jaroslav Vostřák, Hnutí občanů Prahy

Eliška Fraňková, Občanská konzervativní strana

Mladí kandidáti myslí i na ty nejmenší. „Mám zájem podporovat sportovní aktivity dětí a mládeže na Praze 5. Sám hraji hokej za Budějovice, ale vyrůstal jsem na Cibulkách a stále jsem v živém kontaktu s lokalitou,“ představuje svou vizi kandidát Hnutí občanů Prahy Jaroslav Vostřák.

Chodec musí být nadřazený řidičům

Do komunální politiky by rádi mluvili mladí lidé nejen v Praze. „Mojí hlavní prioritou je autobusová doprava, ve které město utápí stovky tisíc ročně. Myslíme si, že by se měly peníze občanům buď vrátit, nebo je lépe investovat do jiných spojů,“ stěžuje si na dopravu Roland Mádlo, který kandiduje za ODS v Roztokách, obci v bezprostřední blízkosti Prahy.

Roland Mádlo, ODS

Sebastián Vošvrda, Strana zelených

Na radnici by rád nakoukl i Sebastian Vošvrda z Mladé Boleslavi. ,,Požaduji, aby měl chodec stejnou, ba dokonce větší přednost v ulicích než automobilista,“ hlásá čerstvě plnoletý student. Šance mladých kandidátů dostat se do zastupitelstva však všeobecně nejsou velké. Většina z nich totiž figuruje až na samém chvostu kandidátních listin.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek