metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Další 4 fotografie v galerii
Mladí kandidáti jdou do voleb | foto: Metro.cz

Je mi osmnáct a chci vám vládnout, proto kandiduju ve volbách

  7:00
Ještě jim nerostou vousy, jen nedávno přestali mutovat a už se hrnou do politiky. Do boje o lokální samosprávu se čím dál častěji odvažují i úplní benjamínci. A co je trápí? Islamizace Česka, málo sportu pro mládež, ale třeba i špatná autobusová doprava.

V Praze je hned osm osmnáctiletých kandidátů do komunálních voleb. Po celé republice je jich pak několik desítek. Nejmladší možní kandidáti jsou plní ideálů, ale mají i jasné cíle, se kterými by rádi prorazili.

I mladý člověk může být konzerva

„Rozhodla jsem se kandidovat primárně z toho důvodu, že se mi nezamlouvá lhostejnost mladých lidí k politice. Věřím, že společnými silami dokážeme zabránit narůstajícímu populismu a levicovým tendencím, stejně jako zapomínaní na zločiny minulého režimu. Zároveň jsem zásadně proti islamizaci Prahy 8, zejména proti výstavbě mešity, mezikulturní spory nejsou to, co naše město potřebuje,“ zdůvodňuje svou kandidaturu Eliška Fraňková, která je na kandidátce Občanské konzervativní strany.

Jaroslav Vostřák, Hnutí občanů Prahy

Eliška Fraňková, Občanská konzervativní strana

Mladí kandidáti myslí i na ty nejmenší. „Mám zájem podporovat sportovní aktivity dětí a mládeže na Praze 5. Sám hraji hokej za Budějovice, ale vyrůstal jsem na Cibulkách a stále jsem v živém kontaktu s lokalitou,“ představuje svou vizi kandidát Hnutí občanů Prahy Jaroslav Vostřák.

Chodec musí být nadřazený řidičům

Do komunální politiky by rádi mluvili mladí lidé nejen v Praze. „Mojí hlavní prioritou je autobusová doprava, ve které město utápí stovky tisíc ročně. Myslíme si, že by se měly peníze občanům buď vrátit, nebo je lépe investovat do jiných spojů,“ stěžuje si na dopravu Roland Mádlo, který kandiduje za ODS v Roztokách, obci v bezprostřední blízkosti Prahy.

Roland Mádlo, ODS

Sebastián Vošvrda, Strana zelených

Na radnici by rád nakoukl i Sebastian Vošvrda z Mladé Boleslavi. ,,Požaduji, aby měl chodec stejnou, ba dokonce větší přednost v ulicích než automobilista,“ hlásá čerstvě plnoletý student. Šance mladých kandidátů dostat se do zastupitelstva však všeobecně nejsou velké. Většina z nich totiž figuruje až na samém chvostu kandidátních listin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek