Pokusy ruského vědce se slintajícími psy mohou i za to, že se dnes po I. P. Pavlovovi jmenuje nejvytíženější stanice pražského metra. Zrovna tady je původ názvu zcela jasný – soupravy nabírají a vyplivují přes sto tisíc lidí denně pod stejnojmenným náměstím. To je ostatně recept, který se osvědčil a funguje dodnes.
Test: Jak se jmenují dnes?
Řešení najdete na konci článku |
Budeme říkat nové stanici Motol nebo Nemocnice Motol?
V posledních dvaceti letech se zastávky jmenují nejčastěji podle lokality: Vyšehrad, Pankrác, Budějovická, Chodov. Od včerejška jsou jasná i nová jména na prodloužení linky A z Dejvické do Motola. Město loni prosadilo jednoslovná pojmenování Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. Věcí se ale nedávno zabývala místopisná komise, která doporučila, aby se dva názvy změnily. Místo pojmenování Veleslavín bude Nádraží Veleslavín, místo Motol pak Nemocnice Motol. Podle komise to více odpovídá poloze stanic.
V minulosti propagovaly názvy stanic komunistický režim
Vyšehrad? Ne, Gottwaldova. Chodov? Kdepak, Budovatelů. Před rokem 1989 si musel návštěvník při návštěvě metropole vzít do ruky průvodce, nebo se víc vyptávat. Kdo by dorazil do stanice Moskevská na trase B, tedy na dnešní smíchovský Anděl, marně by tu hledal stejnojmennou ulici. Ta se totiž nachází úplně jinde, ve Vršovicích. A proč tedy metro Moskevská? Ještě dnes se ve vestibulu nachází bronzová plastika s velkým nápisem Moskva - Praha, která připomíná předlistopadovou éru a česko-sovětskou spolupráci při výstavbě pražského podzemky.
Anděl - Moskevská
|
Po revoluci přišly masivní změny
K největšímu přejmenování stanic metra došlo 21. února 1990. V souvislosti s pádem komunismu změnilo hromadně jméno hned dvanáct stanic. Převážně na okrajích metropole. Důvodem byla pochopitelně snaha rozloučit se s ideologicky zabarvenými názvy. Z původně poměrně pestré směsice jmen nakonec vznikla skupina stanic, jejichž pojmenování odpovídá městské části, v níž se nacházejí.
Zajímavé je, že přejmenování se dotklo nejen už hotových a rozestavěných stanic, ale i těch, které se teprve plánovaly. Kupříkladu Invalidovna se původně měla jmenovat Hakenova a Českomoravská měla nést jméno prezidenta Zápotockého.
Tak se jmenují dnes:
|