metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Jiří Kára, slavný opilec a hrdina prvního virálu v Česku, se vrací

  10:15
Je možná jediným alkoholikem a kriminálníkem na světě, který zajímá badatele.
Jiří Kára | foto: Jindřich Kodíček

Jiří Kára, známý opilec, narkoman a kriminálník z pražské Letné, se díky svým fanouškům opět dostává do veřejného prostoru. Za pár dní to bude pět let, kdy z Letné navždy odešel, jeho jméno proniká ven i díky novému obchodnímu centru, které bylo před týdnem pod Letnou otevřeno (více v boxu). Bude to také 20 let, kdy vzniklo video zachycující jeho nekonformní svatbu – s velkou pravděpodobností je to nejstarší virální video v Česku.

Slavné hlášky přežívají
Na jaře v roce 2000 to vypadalo, že kameraman a fotograf Alex Skribuckij dostal vlastně úplně obyčejný kšeft. Natočit na úřadě v pražských Holešovicích jednu z dalších mnoha svateb. Normální kšeft to ale rozhodně nebyl. Skribuckij na kameru zaznamenal neuvěřitelný svatební veletoč pražských mániček první generace tuzemských uživatelů drog, party opilců – Jiřího Káry, jeho nastávající ženy Blanky a čtyř jejich kamarádů. Byl tak při vzniku fenoménu jménem Jiří Kára. „První záběr, který jsem natočil, je ta slavná scéna, kdy pan Kára řve do telefonu na Blanku ‚dělej, už jste tady měli bejt čtyři minuty, ty magore!‘ – a to byl začátek,“ směje se Skribuckij. Pro deník Metro prozradil, že svoje video viděl po několika letech až na letošním filmovém festivalu v Litoměřicích a výborně se bavil. Slavné video plné vulgárních hlášek, které dávno zlidověly, staly se a stále se stávají terčem vtipálků. Na sociálních sítích různé hlášky Káry a dalších hrdinů komentují současná témata. Jiří Kára se i proti své vůli stal opravdovou holešovickou legendou, kultem, který nemá ve své oblasti srovnání. Snad možná jen s důchodkyní, paní Věrou Pohlovou, která 17. září 1999 v anketě deníku Metro řekla, že „by všechny ty internety zakázala“.

Předloha pro film?
Čím je vlastně toto dílo tak přitažlivé? „Nejspíš tím, že ta svatba byla úplně jiná, než jaké běžně bývají. Hodně jsem jich natočil a můžu říct, že dost jich je stejných a pro třetího člověka, pro pozorovatele, nezáživných. Tohle je ale jízda. Kára a celá ta jeho zvěř vlastně ukazuje, jak nepodléhá systému, jak si žijou svoje životy a kašlou na nějaký konzum a zajeté koleje,“ říká pro deník Metro Skribuckij. A právě proto se Kára stal celebritou. Videa ze svatby, je více verzí, mají statisícová zhlédnutí. Skribuckij připustil, že kdyby mezi filmaři byli podobní tvůrci, jako byl tandem Forman-Papoušek a kvalitní neherci typu Josef Šebánek nebo Milada Ježková, mohl by podle videa vzniknout klidně i celovečerák.

Cimrman se nedá srovnat
Kult kolem Jiřího Káry přiživují také kárologové. Lidé, kteří bádají po všem, co se pro obyčejné lidi „vyvrhela společnosti“ týká. „Mě bohužel dost mrzí, že jsem si od něj nenechal podepsat třeba pivní tácek. Dneska by to byl mezi jeho vyznavači takovej ježek v kleci,“ říká pro deník Metro novinář Jindřich Kodíček, který s ním před deseti lety dělal pro TN.cz rozhovor. I letos károlog Kodíček chystá v den úmrtí Jiřího Káry setkání. „Sejdeme se u jeho portrétu na zdi domu ve Veletržní. U večerky, kde Kára s partou před obřadem pili pivo. Zapálíme svíčku, dáme lahváče,“ přiblížil Kodíček, jak se bude na máničku a hipíka vzpomínat. Na největší hvězdu nejslavnější české svatby, který si ale sám popularitu neužil.

Károva smrt? Ne, po vzoru Elvise zmizel v Jižní Americe

  • Alex Skribuckij natočil v pražských Holešovicích v roce 2000 video ze svatby Jiřího Káry a Blanky Divišové. 
  • Původně se jednalo jen o soukromé video, které před více než deseti lety za nejasných okolností uteklo na internet. „Amatérský film se vlastně nechtěně stal dokumentem a vzhledem k osudům svatebčanů lze dílo vnímat také jako tragikomickou výpověď o životě pražských alkoholiků a drogově závislých lidí,“ píše server ČSFD.cz. 
  • „Film“ má řadu odpůrců, ale mnohem více příznivců. Mezi nimi jsou také lidé, kteří se označují za kárology, již nesystematicky bádají po věcech a příbězích hrdinů tohoto videa, které zůstávají a zůstanou zahaleny tajemstvím. 
  • Jedním z kárologů je také novinář Jindřich Kodíček, který popírá, že je Kára po smrti (údajně zemřel 29. prosince 2014). „S kolegy se shodujeme na tom, že Kára nezemřel. Když se říkalo, že je mrtvej, byl spatřen v jedné holešovické hospodě. Po vzoru Elvise Presleyho nebo Karla Kryla se jen přestěhoval do Jižní Ameriky, kde Elvis jezdí v Cadillaku, Kryl dál skládá básně a Kára chlastá,“ tvrdí. 
  • Posledním případem, kdy se jméno Jiřího Káry dostalo do veřejného prostoru, je ten v souvislosti s otevřením obchodního centra. Stojí totiž na místě, kde býval úřad, v němž se svatba uskutečnila. Ještě než se obchoďák začal stavět, proběhlo referendum. Místní chtěli název OC Jiřího Káry. To samozřejmě neprošlo. Přesto se o názvu debatuje stále a místní obchoďáku říkají pouze a jen Kárák.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek