metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Skupina Kabát | foto: www.kabat.czČTK

Kabát trumfnul Madonnu i Depeche Mode. A plánuje opáčko

  17:16
Rocková skupina Kabát si 13. září příštího roku zopakuje Po čertech velkej koncert v Praze na Vypichu, kam před čtyřmi lety dorazilo 60 tisíc lidí. Kapela to uvedla na svých stránkách. Bližší informace zveřejní 13. listopadu, kdy už budou k dispozici i vstupenky.

Monstrózní koncert na Vypichu se konal 12. září 2009 a byl největší tuzemskou akcí svého druhu. Kabáti návštěvností překonali i koncerty Madonny či Depeche Mode. "Popřeme světový mýtus, že musí přijet světové jméno, aby se sešlo tolik lidí na jednom místě," uvedl již před koncertem manažer kapely Radek Havlíček. Ceny vstupenek se tehdy pohybovaly od 390 do 790 korun.
Na konci roku 2010 nejoblíbenější tuzemská skupina převzala platinové album za prodej 50 tisíc kusů živé nahrávky Po čertech velkej koncert natočené na Vypichu.

Obal buranů od vepřína

Kabát již přes dvě desetiletí hraje v sestavě Josef Vojtek (zpěv), Ota Váňa (kytara), Radek Hurčík (bicí), Milan Špalek (baskytara a texty) a Tomáš Krulich (kytara). První album Má ji motorovou kapela Kabát vydala v roce 1991 a vysloužila si pověst "buranské" bigbeatové formace už proto, že se na obal nechala nafotit u vepřína. Za deset let již kralovala žebříčkům prodejnosti, když si kompilaci Suma sumárum koupilo přes 130 tisíc příznivců jejich melodických skladeb většinou s vtipnými texty Milana Špalka. Zpěvák Josef Vojtek se pak stal celebritou.

Poslední akce? Ještě ne

Skupina Kabát letos v květnu při koncertu v pražské O2 areně, který se konal v rámci turné s big bandem pod vedením Martina Kumžáka, převzala multiplatinovou desku za prodej svého posledního studiového alba Banditi di Praga. Alba z roku 2010, z něhož se rekrutovaly hity jako Don Pedro von Poltergeist nebo Ebenový hole, se v Česku a na Slovensku podle zástupkyně tuzemské pobočky vydavatelství EMI Marcely Kočandrlové prodalo přibližně 60 tisíc kusů.

Letos 14. září Kabát vystoupil na letišti v Mladé Boleslavi na prvním ročníku rockového festivalu RockAir. Tam bylo oznámeno, že to bylo na delší dobu jejich poslední vystoupení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek