metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Prodej kaprů na Andělu

Kapři nám plavou ve vaně stále méně. Chceme je mít rovnou naporcované

  9:00
Prodej kaprů běží v plném proudu. Živé ryby chtějí lidé stále méně. Kilogram kapra seženete za 80 až 90 korun. Vybírejte pečlivě, potrhané ploutve a hnědé žábry neberte.

Chladné jaro, povodně a horko v létě. Chovatelé kaprů si stěžují na špatné podmínky, se kterými se letos musely ryby potýkat. Na ceně se však nic z nepříznivých okolností neprojevilo. "Výkyvy v cenách ve srovnání s loňským rokem jsme neočekávali. Ceny se se pohybují na přibližně stejné úrovni jako loni,“ říká Jiří Mareček z obchodního řetězce Tesco, který dnes také zahájil venkovní prodej kaprů.

Bereme stále menší kapry

Podle samotných prodejců zájem o kapry rok od roku přibývá. Za poslední roky také vzrostl počet stánků s vánočními kapry v ulicích hlavního města. Čtyři dny před Štědrým dnem jich v Praze najdete až na dvě stě.

Přestože je kapr na Vánoce u Čechů stále oblíbenější, méně lidí chce, aby jim před svátky plaval ve vaně. "Postupně ubývá lidí, kteří si doma kapra zabijí a sami vykuchají. Raději si koupí už chlazenou vykuchanou rybu,“ vysvětluje Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín. Podle něj také lidé kupují stále menší kapry, nejčastěji do tří kilogramů. Podobnou zkušenost mají také na lahovických sádkách. "Většina lidí spíše chce, abychom jim kapra na místě rovnou zpracovali,“ řekli Metru ze společnosti Fish Market, která sádky v Lahovicích zajišťuje.

Jak vybrat kapra

  • Na velikosti zpravidla nezáleží, doporučuje se ale vybrat kapra, který má:
  • Lesklý povrch a pevné šupiny. Pokud vám prodejce nabízí kapra s matným povrchem, odřeným hřbetem, raději zajděte k jinému prodejci.
  • Žábry by měla mít ryba růžové až červené, pokud je má do hněda, raději zkuste jinou vylovit rybu.
  • Čím vypoulenější oči kapr má, tím lépe. Zapadlé oči jsou naopak špatným znamením.
  • Chovatelé také doporučují vybírat kapry, kteří nemají potrhané ploutve.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek