metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Knihkupectví Fišer o Vánocích končí. Začne nanovo v Rybné

  6:55
Známá prodejna z filmu Vrchní, prchni! zanikne. Neprodloužili mu nájemní smlouvu. Přesto nezanikne.

Další 1 fotografie v galerii
Anna Horáčková, majitelka Knihkupectví Fišer. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Vrchní, prchni!

  • Knihkupectví znají také milovníci filmů, neboť posloužilo jako kulisy ve snímku Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! Prodával v něm falešný vrchní Dalibor Vrána (Josef Abrhám).
  • O knihkupectví koluje celá řada legend. Bývalý majitel Fišer si podle nich například vzal s sebou do hrobu největší záhadu knihkupectví–zda někdy existovalo červené tlačítko, které ve filmu náhle zavíralo dveře do obchodu. To používal herec Josef Abrahám při svádění žen.
  • „Chodím sem od dob studií konzervatoře a to už bude třicet let. Vždy jsem si tu pořídila něco, co jsem nepotřebovala, ale co mě potěšilo,“ líčila v létě kouzlo místa herečka adabérka Martina Hudečková.

Zatímco většina Pražanů dostane k Vánocům alespoň malý dárek, historický knižní svatostánek Fišer v Kaprově ulici dostane naopak vyhazov. Místo s atmosférou starých časů, jak ho popisují jeho věrní fanoušci, je neodmyslitelnou součástí Kaprovky již osmdesát tři let. Do konce roku má uvolnit místo moderní literární kavárně.

„Doba pro malá knihkupectví není právě lehká. Jsou válcována velkými knižními domy s lepšími prodejními podmínkami. Přesto je zde stále velká spousta lidí, kteří knihkupectví milují,“ řekla deníku Metro jeho majitelka Anna Horáčková.

S knihkupectvím se ve středu vpodvečer přišla rozloučit celá řada jeho příznivců. Podle Horáčkové se bude do Silvestra vyklízet. Nejde ale o konec úplný. „Odkoupila jsem podíl knihkupectví od své sestry a přesuneme se do Rybné ulice, pár set metrů odsud. Chtěli bychom tam vybudovat kulturní centrum s literární kavárnou, projekcemi a autorskými čteními. Konec v Kaprově ulici vidíme jako impulz k něčemu novému,“ dodává Horáčková.

Důvodem vyhazovu je majitelčin spor s místním bytovým družstvem Rovnost. Družstvo totiž dalo přednost před zachováním charakteru místa soukromému investorovi, který chce prostory zrekonstruovat a udělat z Knihkupectví Fišer moderní literární kavárnu, která s největší pravděpodobností ponese jiné jméno.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici funguje od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj udělala oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury. V posledních letech sloužilo i jako reprezentační prostory Nakladatelství Paseka, jehož je jeho majitelka jednatelkou.

Během komunistického režimu se slavnému knihkupectví neříkalo jinak, než „U Fišera“ podle pana Bohumila Fišera, který obchod vedl od roku 1963. Po revoluci podnik odkoupil a znovuotevřel. Známý pražský knihkupec v roce 2007 v šedesáti šesti letech po těžké nemoci zemřel. O rok později se nájemníkem stal nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou Nakladatelství Paseka. „Je to téměř rok, co můj otec zemřel. Pana Fišera jsem osobně znala. Ne ale tak dobře, abych na něj mohla zasvěceně vzpomínat,“ doplňuje Horáčková.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek