metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš
3D tisk (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Knihovny lákají čtenáře na atraktivní novinky. Nabídnou i 3D tiskárnu

  8:00
Pražské knihovny nenabízí jen knížky. Co všechno si můžete půjčit domů a čím vám knihovny zpříjemní pobyt ve svých zdech?

Stále více čtenářů ve světě nechodí do knihoven jenom pro knížky. Knihovny rozšiřují nabídku služeb, nabízejí i překvapivé věci, třeba přístup do tvůrčí dílny s 3D tiskárnou, zapůjčení hudebního nástroje nebo pronájem pozemku pro organické pěstování zeleniny. Ale jak jsou na tom knihovny v Praze?

Najdete tu i herní konzole

Přeborníkem v inovacích je pražská Městská knihovna. "Kromě knížek nabízíme i filmy, gramofonové desky, obrazy nebo třeba deskové hry," vyjmenovává její mluvčí Lenka Hanzlíková. Na pobočkách podle ní najdou čtenáři další překvapení: třeba v Domě čtení ve Vršovicích je kávovar, kde si kávu k posezení s autorem můžete sami uvaříte. Najdete tu i herní konzole, kde si můžete zahrát turnaj v bowlingu nebo automobilové závody. Když na konzoli neuvidíte, můžete si půjčit i brýle, pokud by vás rušil hluk, půjčí vám špunty do uší. Na letošní rok chystají i další překvapení. "V rozpočtu už máme peníze na nákup 3D tiskárny," prozrazuje Hanzlíková nové lákadlo, které snad ještě letos budou moct používat čtenáři knihovny.

Nejen na knihy lákají studenty i do Národní technické knihovny v Dejvicích. "Máme studovny, kde můžete studovat non-stop 24 hodin, oblíbené jsou i individuální nebo kolektivní studovny," popisuje Saša Skenderija, náměstek pro rozvoj. A půjčit si tu také můžete leccos, v katalogu jsou podle něj třeba nabíječky, deštník, flashdisky či hry. Tomu, kdo si by si chtěl po únavném studiu protáhnout tělo před knihovnou, půjčí třeba i létající disk – frisbee. Spíš v 19. století ale stále žije Národní knihovna. V Klementinu si své čtenáře nijak zbytečně nehýčkají. "Nečekané služby a nabídky hledejte v menších knihovnách," potvrzuje Jana Huňová, ředitelka odboru služeb Národní knihovny.

Knihovny v Praze

V metropoli sídlí řada knihoven, které se liší v tom, na jaké čtenáře se zaměřují.

Městská knihovna
Po celé Praze má 42 poboček, kam můžete chodit s­jedním čtenářským průkazem. Můžete přijít s vlastním notebookem a využívat bezplatnou wi-fi.

Národní technická knihovna
Nejnovější pražská knihovna sídlí v moderní budově v Dejvicích. Primárně se zaměřuje na studenty a pedagogy technických oborů.

Národní knihovna
Je největší veřejnou knihovnou v ČR, zaměřuje se zejména na humanitní a společenskovědních obory. Sídlí v barokním areálu Klementina.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek