metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Dalších 7 fotografií v galerii
Centrální depozitář Národní knihovny | foto: ČTK

GALERIE: Národní knihovna má nový depozitář pro pět milionů knih

  13:33,  aktualizováno  14:41
Pět milionů svazků je uloženo v nově budově Centrálního depozitáře Národní knihovny v Praze Hostivaři. Do objektu se z hlavního sídla knihovny v Klementinu přestěhovala i pracoviště pro digitalizaci fondů a jejich další zpracování. V plánu je ještě rekonstrukce starší části depozitáře, kde jsou uloženy zhruba tři miliony knih, a stavba další budovy. Poté by v Hostivaři mělo být celkem deset milionů svazků, v Klementinu zůstane asi 1,7 milionu knih.

Dostavba depozitáře řeší dlouhodobý nedostatek prostoru knihovny a nahradila ambicióznější projekt knihovní novostavby. Vítězný projekt Jana Kaplického z mezinárodní architektonické soutěže zůstal nerealizován. Projekt zčásti skončil kvůli odporu politiků vyvolanému především silnou antipatií bývalého prezidenta Václava Klause ke Kaplického návrhu; soutěž ale také čelila kritice kvůli údajnému nedodržení pravidel v případě vítěze a knihovna podle kritiků podcenila přípravu stavby, především v otázce vlastnictví pozemku. Myšlenku novostavby zastavil v roce 2008 tehdejší ministr kultury Václav Jehlička a knihovna se s novým vedením začala ubírat cestou dostavby depozitáře a opravy Klementina.

Centrální depozitář Národní knihovny

Centrální depozitář Národní knihovny

Náklady na celou rekonstrukci Klementina by měly být 1,9 miliardy korun, celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu depozitáře nejsou ještě známy. Oboje hradí program péče o národní kulturní poklad. Národní knihovna chce těmito úpravami získat kapacity pro své fondy na příštích 50 až 60 let. Stejné parametry co do nákladů a kapacity měla mít i nová budova knihovny, jejím bonusem pak mohl být přínos k současné architektuře a diskuse o ní, která české společnosti chybí.

Stavba nového depozitáře skončila na sklonku roku 2012, loni se stěhovaly knihy. V depozitáři jsou i místa s přísnými klimatickými podmínkami, neboť v něm bude uložen Národní konzervační fond.

Depozitář funguje od poloviny 90. let

  • Centrální depozitář byl postaven v polovině 90. let, využila se pro něj starší železobetonová hala, která byla zrekonstruována a k ní byla přistavěna administrativní část. Tendr na dostavbu depozitáře vyhlásila Národní knihovna v roce 2010, o rok později ho nový ředitel Tomáš Böhm zrušil jako předražený, původní celkové náklady snížil o více než 120 milionů na přibližně 300 milionů korun. Čelil ale kritice za to, že z 15 uchazečů vybrala knihovna pětici finalistů losem. Böhm svůj postup hájil - los byl podle něj rychlým a objektivním řešením. Podle dnešních informací stavba nového depozitáře přišla na 387 milionů korun.
  • Na dokončení depozitáře závisí i pokračování revitalizace Klementina. Začala před čtyřmi lety, provádí se za provozu a měla by být dokončena na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018. Záleží to na penězích z vládního programu péče o národní kulturní poklad - příslušné instituce, které jsou do něj zahrnuty, jsou ve skluzu pokud jde o čerpání peněz z něj. Teoreticky má program schváleno už od roku 2006 přes deset miliard korun, na opravy a novostavby sídel národních kulturních institucí se ale zatím utratilo jen málo přes 2,5 miliardy. Ministr kultury Daniel Herman proto ve středu požádá vládu o zajištění dalšího financování programu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek