metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Kokain za miliardu. Tolik se ho našlo v banánech v supermarketu na Zbraslavi

  10:41aktualizováno  11:17
V zásilce banánů supermarketu Lidl na Zbraslavi, v níž se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. „Její hodnota by po naředění pro zákazníky stála až miliardu korun,“ řekla dnes mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.
Krystalická droga (ilustrační foto) | foto: SXC

Policisté ani celníci v Česku nezadrželi nikdy takové množství kokainu, jako ho podle mluvčí protidrogové centrály Barbory Kudláčkové bylo mezi banány na Zbraslavi.

Neobvyklý nález nechtěl komentovat ani Lidl. „K případu se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla mluvčí řetězce Jitka Vrbová.

V dalších krabicích droga nebyla

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili.

Server tn.cz však ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden ze stejné zásilky se podle Kudláčkové další drogy nenašly.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v české historii. Přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší.

Kokain v Česku

Výběr odhalení velkého množství kokainu za posledních 20 let.

  • 14. června 1995 - Přes 12 kilogramů kokainu za zhruba 15 milionů korun ukrytých v příručním zavazadle jednatřicetiletého občana Venezuely odhalili celníci na ruzyňském letišti v Praze.
  • Jaro 1997 - Skončila čtyřletá policejní akce Rafael, při níž policie zatkla gang, který organizoval dovoz a distribuci kokainu z Jižní Ameriky. Zatčeno bylo 11 lidí v cizině a šest v ČR a zajištěno 15 kilogramů kokainu a 31 kilogramů hašiše.
  • 12. října 1997 - Policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů kokainu za zhruba 120 milionů korun (později uváděno až 350 milionů korun) v nákladním voze s kolumbijskou kávou. Za organizování obchodu byl odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.
  • 19. listopadu 1998 - Zatčením šéfa kokainového gangu, dvou členů jeho vedení a zadržením zhruba 36 kg kokainu za až čtvrt miliardy korun skončila po čtyřech měsících policejní operace "Vamp". Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu.
  • 20. března 1999 - Policie v rámci šestiměsíční operace Vigo zajistila ve skladu firmy Tilia v Malém Borku na Mělnicku 117 kg kokainu ukrytého v zásilce sušeného ovoce. Hodnotu drogy na nelegálním trhu policie odhadla na zhruba půl miliardy korun.
  • 25. února 2013 - Celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze zásilku 31 kilogramů kokainu. Drogu pašovali tři Nizozemci, kteří s drogou odhadem za 60 milionů korun přicestovali z Dominikánské republiky.
  • 3. dubna 2015 - Policie potvrdila, že se v zásilce banánů dovezené do České republiky ve středu našlo přes 100 kilogramů kokainu za zhruba miliardu korun. Droga byla objevena náhodou v supermarketu v Praze - Zbraslavi.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek