metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Dalších 14 fotografií v galerii
Party v Chapeau Rouge | foto: Archiv klubu

Chapeau Rouge slaví. Na jeho místě před 95 lety otevřeli nejstarší klub v Praze

  11:00
Klub Chapeau Rouge si připomíná historii domu, v němž funguje. V pondělí 27. října tento unikátní prostor s genius loci slaví neuvěřitelných 95 let. Místo pojí mnoho zajímavostí – ještě ale než tu vyrostl „secesní mladík,“ v němž se klub nachází, stál tu v roce 1650 dům a v něm byla Čertova krčma. Jak příhodné, událost vlastně předpověděla další osud této části Prahy.

Jakubská ulice je jednou z nejstarších v Praze. Tam se nachází multižánrový klub Chapeau Rouge, který turistům i místním nabízí koncerty, parties a zábavu. Zábavu tu ale Pražané vyhledávali už za první republiky. „Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Fungoval až do roku 1948 a na svou bohatou tradici navázal s několika přestávkami až o 46 let později. Pětadevadesátileté narozeniny slavíme proto, abychom si připomněli prvorepublikovou historii,“ říká Hedvika Pajerová, která se stará o propagaci klubu.

Dvacet hostů rozveselovalo patnáct povolných dívek

Za tu dobu se prostor velmi proměnil. Dnes má tři patra, hraje tu hudba a alkohol teče proudem, začátkem 19. století to byl malý útulný podnik s rozlohou dvou dnešních pokojů, do kterého se vešlo dvacet hostů a patnáct povolných dívek. Přes den sem chodila společenská smetánka, v noci tu část společenské smetánky – zvláště ředitelé a továrníci – zůstávala a osazenstvo doplnili flamendři. Na svá fidlátka tu až do rána hrávali přiopilí muzikanti.

„Na pódiu nočního podniku se objevovali třeba R. A. Dvorský a Melody Makers, prý sem chodíval flámovat i Hugo Hass,“ uvádí Pajerová o herci, o němž se traduje, že měl při noční zábavě v oblibě kokain. Zlaté časy tohoto vyhlášeného podniku skončily, když začala druhá světová válka a nastěhovali se sem němečtí letci. Poté byl dům znárodněn a bydleli tu zaměstnanci OPBH, jeden čas byla v prostorách klubu psychologicko-pedagogická poradna. Nový klub Chapeau Rouge byl otevřen v roce 1994 a dnes patří k hlavním cílům bavící se mládeže.

Mejdan

Stovky lidí přijdou oslavit 95 let klubu.

  • V Chapeau Rouge 27. října během narozeninového večera zahraje Xavier Baumaxa & Jazz Sextet, dále pak Colin Dale, Kay & Tvzex (Sunshine), Bass Drop djs a další.
  • Vstup zdarma

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek