metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Koleje. Do Zdib i tramvaj odbočující do Malešic

  9:57
O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy-západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden středočeští krajští radní posunuli nápad o krok blíže k realizaci.

Plánovanou výstavbu tratě mezi Prahou a Zdiby za více než dvě miliardy korun, která má vést z Kobylis, zařadili mezi projekty financované z Evropské unie. Na projektu se podílí i Praha.

„Prodloužení tramvají do Zdib přinese zásadní změnu. Zlepší se obslužnost přilehlých částí Středočeského kraje a rozšíří se nabídka přímých spojení například pro obyvatele Dolních Chaber, Zdib a Sedlce,“ říká středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, podle které již nebude veřejná hromadná doprava tolik závislá na dopravních zácpách.

S výstavbou se počítá mezi roky 2022 až 2024. Celkové náklady jsou vyčísleny na částku 2,364 miliardy korun. Praha se má na projektu podílet částkou 1,252 miliardy.

Druhou velkou věc týkající se tramvají schválili včera pražští radní. V zaplnění zeleného pásu, který byl v Počernické ulici v Praze 10 vybudován pro budoucí tramvaje před desítkami let, přestali místní doufat dávno. Magistrát však nyní dá zpracovat projektovou dokumentaci, která by prodloužení tramvají do této ulice umožnila. Podle dřívějších výpočtů měla stavba vyjít na 1,2 miliardy, a tak se do ní nikdo příliš nehrnul.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka chce ale magistrát část peněz odčerpat z evropských fondů, čímž ušetří. „Mezi kolejemi bude štěrk. Svršek tak bude snadno rozložitelný, kdykoliv bude třeba, a nemusíme proto překládat teplovod. Celkové náklady se tím sníží,“ řekl Dolínek. Z celkových nákladů dostane 300 milionů korun Pražská vodohospodářská společnost na přeložení vodovodu, který by byl jinak umístěn pod tratí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek