metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Návrh revitalizace Václavského náměstí od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. | foto: Vizualizace Cigler Marani Architects

V centru Prahy vzniknou kolektory za miliardu

  11:52
Zatímco ve spodní části Václavského náměstí nedávno započala jeho dlouho připravovaná rekonstrukce, hořejšek si na nový vzhled ještě pár let počká. Podle radního Jana Wolfa by k jeho obnově mělo dojít až v roce 2020 či 2021, tedy poté, co zde v podzemí postaví město kolektor za 795 milionů korun. Pak tam totiž budou již k dispozici potřebné inženýrské sítě.

„Bez těchto sítí a prací pod zemí se z logiky věci nemůže dělat na povrchu,“ říká Wolf, podle kterého lze náklady předběžně odhadnout na 1,4 až 1,7 miliardy korun.

Radní včera rovněž schválili zahájení příprav projektu takzvaného nového sběrače v Hlávkově mostu za dalších 515 milionů. Jeden a půl kilometru dlouhá šachta sloužící k uložení inženýrských sítí má následně propojovat horní část Václavského náměstí a navázat na již existující šachty v dolní části. Součástí stavby má být i posunutí dešťové kanalizace a záchytná nádrž pro dešťovou vodu.

„Měla by být přibližně ve střední části náměstí, ale budeme zadávat projektovou dokumentaci, takže se teprve při projektování ukáže, kde by to bylo nejvhodnější,“ dodává radní Jana Plamínková, podle které bude voda následně využita k zalévání zeleně. Ta zde má být na náměstí v budoucnu zastoupena hojněji.

Základní otázky spojené s opravou povrchu horní části Václavského náměstí nejsou zatím zodpovězeny. Není jasné, odkud rekonstrukce začne, zda od tramvajové trati směrem k muzeu, nebo naopak, řešen zatím není ani problém magistrály a prostoru mezi sochou svatého Václava a Národním muzeem. Podle Wolfa je jasné jedině to, že se na náměstí během následujících patnácti let nevrátí tramvaje a že bude opraveno dle projektu kanceláře Cigler-Marani Architects z roku 2005.

Ve spodní části náměstí jsou nyní překládány inženýrské sítě. První viditelné změny na povrchu by měly být patrné ve druhé polovině letošního roku. Město teď podle radních vybírá lom, odkud přiveze kámen na předláždění náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek