V hodinách dějepisu se o činech Lucemburků učí všichni teoreticky, na výstavě Magičtí Lucemburkové můžeme jejich odkaz poznat prakticky.
Návštěvníci výstavy v Křížové chodbě Karolina se mohou těšit třeba na virtuální listování v dobové literatuře. Vystaveny budou vzácné knihy z proslulé knihovny Václava IV., modely staveb hradů i repliky strojů vyrobených podle dobových technických výkresů. Expozice představuje dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků, ze kterého vzešel Jan, Karel IV., Václav IV., Zikmund a mnoho dalších.
Na výstavě jsou velkým lákadlem především věrné repliky korunovačních klenotů od zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova, který je historicky prvním umělcem, kterému byla dána možnost zhotovit věrné repliky dvou vrcholných středověkých prací – koruny císařů říše římské a koruny Svatováclavské.
„Korunu svatého Václava nechal zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci v roce 1347, je to zcela jistě jedna z největších českých středověkých památek. Svatováclavskou korunou byli korunováni všichni králové a císaři až do 19. století,“ upřesnil Urban. Součástí výstavy jsou i sochy panovníků od akademického sochaře Igora Kitzbergera z Rožnova pod Radhoštěm nebo rodokmeny českých králů a šlechtických rodů s Lucemburky spřízněných, které vytvořil pražský genealog Jan Drocár.