Před čtyřmi lety jste si na jaře v magazínu Metro mohli přečíst reportáž o tom, jak se vyrábí prsteny. Redaktoři si to v malé dílně ve středočeské vesničce u Berouna dokonce sami vyzkoušeli. Designér a šperkař Michal Kadaník tehdy zaujal svým přístupem k práci – naslouchal zákazníkům a konzultoval s nimi, jak má prsten vypadat.
Tento přístup společně s jeho novátorstvím nakonec udělal díru do světa a Michal po několika vítězstvích na designérských přehlídkách otevřel novou dílnu v pražské Haštalské ulici. V domě, kde je hned několik dalších zlatníků a šperkařů.
Nyní k němu chodí páry a Michal s nimi konzultuje jejich snubní i zásnubní prsteny, které mohou stát klidně i šedesát tisíc korun.
„V Česku se rozmohl trend zásnubních prstenů,“ říká Michal. „Stal jsem se jakýmsi zásnubním rádcem. Radím chlapům, jak je vybírat, ale i jak darovat,“ říká s tím, že ho design osmdesáti procent tvorby napadá už ve vlaku, kterým jezdí od Berouna.
Michalovi je čtyřiatřicet, ale první šperk vyrobil už v šestnácti letech. „Byl to přívěsek pro moji mámu. Na střední škole jsem potají vyráběl na soustruhu místo matek šperky pro holky, které jsem chtěl sbalit. První prsten jsem vyrobil v sedmnácti,“ vzpomíná.
Paralelně začal kreslit, ať už to byly nákresy modelů, nebo graffiti. „Postupem času jsem to vše spojil: lásku, šperky i kresby,“ směje se. Vystudoval zlatnický obor u Leoše Lambeitla a od roku 2005 začal produkovat své vlastní autorské šperky včetně snubních a zásnubních prstenů.
„A ono je vlastně vše stále vše při starém: dělám převážně ženám ve svém okolí radost. Jen už to není na soustruhu, ale v mé šperkařské dílně. Jen už je nezískávám pro sebe, ale pomáhám stovkám mužů získat srdce té, před kterou si jednou pokleknou. Já už tu svou našel, teď je řada na vás,“ píše na svých stránkách www.reklaano.cz.
Posun v módě vidí v tom, že dnes ženy chtějí, aby mohly nosit zásnubní i snubní prsten společně. Tomu se podřizuje i design: někdy se mohou prsteny doplňovat a jeden bez druhého není kompletní. Samozřejmostí je, že jsou často osazeny nějakým drahým kamenem, nejčastěji briliantem.
Postup výroby vypadá tak, že Michal nejdřív vymyslí design, nakreslí ho ve speciálním softwaru a nechá vytisknout na 3D tiskárně. Pak model obtiskne do formy z vulkanické gumy. Do ní se stříkne vosk a výsledek spolu s jinými modely nechá vsadit do kyvety. Vznikne polotovar z bílého či červeného zlata, ten pak vyleští a osadí kameny. Nakonec prsten projde galvanickým pokovením.
„Ve svých designech chci zhmotnit především harmonii a stabilitu svazku. Ušlechtilé materiály, které volím, jsou zase symbolem odolnosti a nerozlučnosti páru,“ dodává. Cenu zásnubních prstenů ovlivňuje velikost kamene, snubní prsteny zejména jejich váha. Začínají zhruba na osmnácti tisících korun za prsten a zahrnují osobní konzultaci a zkoušku.
Michal Kadaník nedávno představil řadu prstenů, která osloví i mnohé muže s rockerskou duší. Jmenuje se Cyberpunk a promítá se v ní fantaskní svět blízké budoucnosti a hi-tech. Inovativní je i samotný způsob výroby. Prsteny vznikají přímým 3D tiskem tzv. sintrováním neboli spékáním ocelového či titanového prachu pomocí laserového paprsku. „Chtěl jsem navrhnout atypické prsteny pro lidi, kteří chtějí výběrem šperku vybočit z řady a neberou zas až tak vážně zajeté svatební tradice. Do své nové kolekce jsem promítl nálady a motivy kyberpunkových filmů a knih, sám jsem jejich velkým fanouškem. Prsteny jsem proto také pojmenoval Blade Runner, Neo, Trinity nebo Tron,“ dodává Michal.
Výběr z tvorby
|