metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Koše se na zastávky nevejdou. Musejí je „nacpat“ do sloupků

  19:00
Téma proměny zastávek hromadné dopravy mezi občany hlavního města pořádně rezonuje. Řeší se chybějící lavičky, design reklamních displejů nebo podoba za stávkových sloupků, takzvaných označníků. Pražany ale zajímá také to, kam budou u více než sedmi stovek nových přístřešků vyhazovat odpadky. A proč se na některých nových zastávkách koše nenacházejí vůbec.
Vzorová zastávka Dostihová se nachází v Chuchli. Je tu spousta místa, tedy i koš. | foto: THMP

„Projektování a realizace zastávek se řídí normou, která vyžaduje minimální průchozí profil zastávky dva metry. Ve stísněných prostorech určené plochy je povoleno výjimečně 1,7 metru. Tam, kam standardní koš kvůli minimálnímu průchodu umístit nelze, je vložen do konstrukce označníku,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má proměnu budek a jejich okolí v metropoli na starosti.

Některé zastávky jsou podle ní svou šířkou na hranici použitelnosti standardního koše. Proto se na nich zatím nádoby na odpad nenachází. „Z toho důvodu řešíme s dodavatelem možnou výrobní úpravu tak, abychom byli schopni je na limitní zastávky umístit a zároveň minimální průchod 1,7 metru dodržet,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

O tom, že by se nad předpisy přimhouřilo oko a koše by se na zastávku dočasně umístily navzdory předpisům, nemůže být podle THMP řeč. Podle zástupců této městské firmy je to podobné jako s tolikrát omílanými chybějícími lavičkami. Mnoho nových zastávek se po proměně přístřešků ocitlo bez posezení ze stejného důvodu. Přestože je to pro invalidní občany frustrující, předpisy podle Macháčkové obejít nelze.

„Kvůli přísným normám všechny zastávky vybavit přístřeškem s lavičkou a bočnicemi nejde. Fakt, že předchozí budky lavičku měly a často minimální průchod nedodržovaly, nelze při nové realizaci brát v potaz jako odůvodnění pro přehlížení dané normy. Dále je důležité odlišit lavičky integrované do přístřešků a samostatně stojící lavičky – ty řeší hlavní město Praha nebo městské části samy,“ doplňuje pro Metro Macháčková.

Harmonogram osazování laviček v rámci vyměňování přístřešků podle THMP rovněž neexistuje. „Buď zastávku osadíme přístřeškem s integrovanou lavičkou, nebo bez ní, tedy s ohledem na plnění výše zmíněné normy. Tyto dva typy přístřešků jsou dané a instalujeme je podle podkladů schválených radou hlavního města a podle doporučení Institutu plánování a rozvoje,“ vysvětluje Macháčková.

V nejbližší době se nové přístřešky s integrovanými lavičkami objeví na zastávkách Pavelkova, Slavia – Nádraží Eden, Dejvická, Budějovická, Poliklinika Budějovická, Pankrác nebo Michelská. Co se menších sloupkových košů týče, ví se zatím pouze to, že budou vyrobeny z ocelového plechu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek