metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch
Takto by vypadal kostel svatého Mikuláše, kdyby ho přebarvili na černo. | foto: Metro.cz

Kostel na Staroměstském náměstí chtějí přetřít na černo

  6:00
Chátrající kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí se dočká opravy. Po dokončení by mohla být fasáda budovy natřena na černo. Rozhodující slovo bude mít ale až město.

Do děravé střechy zatéká, z fasády opadávají kusy omítky. Chrám svatého Mikuláše je v dezolátním stavu. To se má ale brzy změnit. Po celkové opravě, kterou město chystá, se chrám promění k nepoznání. "Nyní uvažujeme, že bychom vrátili svatostánku podobu, kterou měl druhé polovině 19. století. Fasáda by tak získala černou fermežovou barvu," říká architekt Karel Doubner, který bude opravu provádět.

Současná fasáda není původní

V první polovině 18. století, kdy byl kostel postaven, měla fasáda světlou barvu. Mezi léty 1870 až 1914 ale přešel do rukou pravoslavné církve. "V této době byla fasáda přebarvena na černo," popisuje Doubner.

Nyní ale svatého Mikuláše spravuje Církev československá husitská. Otázkou zůstává, jak se ke změně postaví. "Konečné slovo ale budou mít až pražští památkáři a magistrát, který budovu opravdu vlastní," vysvětluje Doubner.

Oprava se stále odkládá

Kdy budou práce na opravě významné budovy zahájeny, není jasné. Bývalý pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký sliboval jejich zahájení na jaře letošního roku. To ale podle jeho nástupce není možné. "O provedení stále jednáme, k žádnému pokroku zatím nedošlo," říká radní hlavního města pro oblast kultury Václav Novotný.

Chrám chtějí opravit do tří let

  • Podle dosavadních odhadů bude stát oprava chrámu 70 milionů korun.
  • Kvůli nedostatku financí budou práce probíhat na etapy.
  • Vedení metropole chce opravu stihnout do roku 2015, kdy se chystá velký duchovní program k šestistému výročí úmrtí mistra Jana Husa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek