metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Takto by vypadal kostel svatého Mikuláše, kdyby ho přebarvili na černo. | foto: Metro.cz

Kostel na Staroměstském náměstí chtějí přetřít na černo

  6:00
Chátrající kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí se dočká opravy. Po dokončení by mohla být fasáda budovy natřena na černo. Rozhodující slovo bude mít ale až město.

Do děravé střechy zatéká, z fasády opadávají kusy omítky. Chrám svatého Mikuláše je v dezolátním stavu. To se má ale brzy změnit. Po celkové opravě, kterou město chystá, se chrám promění k nepoznání. "Nyní uvažujeme, že bychom vrátili svatostánku podobu, kterou měl druhé polovině 19. století. Fasáda by tak získala černou fermežovou barvu," říká architekt Karel Doubner, který bude opravu provádět.

Současná fasáda není původní

V první polovině 18. století, kdy byl kostel postaven, měla fasáda světlou barvu. Mezi léty 1870 až 1914 ale přešel do rukou pravoslavné církve. "V této době byla fasáda přebarvena na černo," popisuje Doubner.

Nyní ale svatého Mikuláše spravuje Církev československá husitská. Otázkou zůstává, jak se ke změně postaví. "Konečné slovo ale budou mít až pražští památkáři a magistrát, který budovu opravdu vlastní," vysvětluje Doubner.

Oprava se stále odkládá

Kdy budou práce na opravě významné budovy zahájeny, není jasné. Bývalý pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký sliboval jejich zahájení na jaře letošního roku. To ale podle jeho nástupce není možné. "O provedení stále jednáme, k žádnému pokroku zatím nedošlo," říká radní hlavního města pro oblast kultury Václav Novotný.

Chrám chtějí opravit do tří let

  • Podle dosavadních odhadů bude stát oprava chrámu 70 milionů korun.
  • Kvůli nedostatku financí budou práce probíhat na etapy.
  • Vedení metropole chce opravu stihnout do roku 2015, kdy se chystá velký duchovní program k šestistému výročí úmrtí mistra Jana Husa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek