metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Nový poutní kostel sv. Archanděla Michaela na Špičáku | foto: ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ

V Česku vyroste nejpodivnější kostel na světě. Vypadá jako továrna

  14:40
Uprostřed Doupovských hor, kde vojáci čtyři desetiletí kostely bourali, vyroste nejošklivější svatostánek v Česku. Postaví ho sami poutníci z kamene, betonu a drátů. Základní kámen nového poutního kostela sv. Archanděla Michaela položí ministr obrany Alexandr Vondra společně s kardinálem Dominikem Dukou.

Kostel vyroste na Špičáku v západní části vojenského újezdu. Základní kámen pochází symbolicky ze zdiva jednoho ze zničených doupovských kostelů, který stál v zaniklém městě Doupov a armáda ho strhla v roce 1973.

Beton, kámen a železné dráty

Patron vojáků

  • Iniciátorem projektu na obnovení duchovního místa v této svébytné krajinné oblasti západních Čech se stal Spolek pro stavbu poutního kostela v Doupovských horách, který vznikl v roce 2011.
  • Kostel svatého Michaela, který je patronem vojáků, výsadkářů a bezpečnostních sil, bude sloužit veřejnosti jako cíl církevních poutí a jako místo určené k vojenským ekumenickým mším.

Kdo by čekal stavbu připomínající typické české barokní kostely, bude překvapen. Základním materiálem nového kostela je beton, kámen a železné dráty. "Architektonicky ojedinělá stavba vznikne z darů jednotlivců či institucí podle diplomového projektu architekta Jakuba Tejkla," vysvětluje mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Kostel je koncipován tak, že se na jeho stavbě může symbolicky podílet každý. Je vymezeno místo a budoucí tvar stěn, avšak ty nechávají růst samotní lidé. Poutníci přinášejí kameny, píší na ně svá přání nebo prosby, vystoupají po točitém schodišti vzhůru do stěn kostela a přidají ho k ostatním kamenům. Stavba tak může růst i několik generací.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek