"Minulá doba zanechala na okrajích Prahy sídliště. Dnes už k nim začínají patřit kostely a prostory pro aktivity farnosti," potvrzuje mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Například hned vedle budovy radnice Prahy 13 v Nových Butovicích stojí od roku 2001 moderní stavba komunitního centra svatého Prokopa. K charakteristickým stavbám Jižního Města zas patří centrum Matky Terezy u metra Háje.
Na okraji chybí, v centru pro ně není využití
Podobná situace byla i za první republiky. Metropole se překotně rozrůstala, vesnice se měnily na městské čtvrti a věřící sháněli peníze na nové kostely. Stavělo se na Spořilově, ve Lhotce, v Kobylisích, Košířích. Opačný problém než na sídlištích je v centru města. "Tak jako na některých místech kostely chybějí, na jiných místech se pro ně hledá vhodné využití," potvrzuje Pištora. Církev do nich láká především cizince a češtinu při bohoslužbách doplnila angličtina, španělština nebo portugalština.
Postavit kostel je podle faráře Josefa Ptáčka z Barrandova mnohem složitější než postavit obyčejný dům. Má s tím už své zkušenosti. V jeho farnosti by totiž měl vyrůst další kostel v metropoli. Pro potřeby jeho farnosti, zahrnující velká sídliště, už totiž nestačí starý kostel na Zlíchově. Nejdříve bylo podle faráře nutné připravit podrobný záměr, protože samozřejmou součástí nových staveb jsou i komunitní centra, sloužící setkávání nejen věřících. „Hledáme architekty, sháníme peníze, jednáme o pozemcích. Je to práce na roky,“ dodává farář.
Moderní kostelyV Praze nejsou jen gotické a barokní chrámy. V posledních letech k nim přibývají i zajímavé objekty modení architektury.
|