"Někteří rodiče sem berou svoje děti na tyto prohlídky jako prevenci," uvedl za organizátory projektu Ondřej Klügl. Prohlídky cílí hlavně na žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky, neodmítnou ale ani školní exkurzi složenou z mladších školáků. Průvodci z řad bezdomovců si pro žáky připravili trasy zaměřené třeba na život na ulici, drogovou scénu a pražské podsvětí, ale i trasu přímo pro menší děti se závěrečnou hrou o poklad.
Občanská výchova trochu jinak
K výkladu každý průvodce přidává i svůj osobní příběh a zážitky z života na ulici. Prohlídka by tak podle organizátorů mohla být vhodným doplňkem občanské výchovy, ale třeba i výuky literatury nebo estetické výchovy. Prohlídky trvají obvykle dvě až tři hodiny, pro školy je stanovena i speciální cena. Novinku už několik dětských kolektivů včetně zahraničních vyzkoušelo. "Přes nepřízeň počasí byly ohlasy studentů kladné. Všichni ve svých reflexích napsali, že je zážitek donutil k zamyšlení, ať už nad svými životy či nad svými názory na svět a nad vnímáním lidí na okraji společnosti," potvrdila Hana Máková Šmýdová z Gymnázia Přípotoční.
Pragulic založili v roce 2012 tři univerzitní studenti, během prvního roku svého fungování získal několik mezinárodních ocenění v sociální oblasti. Kromě prohlídek pořádá Pragulic i výpravy po noční Praze, firemní teambuildingy a v nabídce je i možnost stát se na 24 hodin bezdomovcem. Z peněz vybraných od turistů dostanou polovinu průvodci.