metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Bezdomovec (ilustrační foto) | foto: Šárka Vávrová

Bezdomovci najdou teplou postel příští rok v nové noclehárně

  13:20
Na příští zimu Praha plánuje zřídit další denní centrum a noclehárnu pro bezdomovce. Magistrát již vytypoval několik míst, kde by mohla být zařízení vybudována. Jejích umístění zatím nechce prozradit. Praha bezdomovcům během uplynulé zimy zajistila téměř 52 tisíc noclehů. Za zimní opatření zaplatila 7,4 milionu korun, což je kvůli mírné zimě výrazně méně, než se předpokládalo.

Letos v zimě Praha spustila pilotní projekt speciálních opatření, která měla lidem bez přístřeší pomoct lépe chladné počasí přežít. Zvýšila se kapacita nouzového přespání, vylepšila se také nabízená péče o lidi na ulici. Efektem opatření zároveň podle vedení hlavního města mělo být to, že z hromadné dopravy zmizí nemytí bezdomovci.

Kvůli mrazům zemřel v Praze člověk

Praha si výsledky pochvaluje, zkresluje je ale velmi mírná zima, kvůli níž neměli lidé bez domova tak velkou potřebu vyhledávat pomoc. Podle neoficiálních údajů letos kvůli mrazům zemřel v hlavním městě jeden člověk, v minulých letech bylo toto číslo mnohem vyšší. Třeba od října 2011 do začátku února 2012 evidovali pražští záchranáři 14 úmrtí, které zřejmě souvisely s chladným počasím. Nešlo ale vždy o bezdomovce.

Zařízení pro bezdomovce uplynulou zimu například poskytla asi 52 tisíc noclehů a 59 tisíc pobytů během dne. Pracovníci terénní služby se s lidmi bez přístřeší setkali přibližně v 20 600 případech. Zda se podařilo z MHD dostat špinavé bezdomovce, kteří se v tramvajích snaží zahřát a na něž si cestující stěžují, je podle radního pro sociální oblast Martina Dlouhého těžko doložitelné. Radní řekl, že projekt ukázal drobná pochybení. Sociální pracovníci ze speciální mobilní skupiny, která jezdila do terénu bezdomovcům pomáhat, dostávali například pokuty za špatné parkování v zónách.

Praha uvažuje o menších zařízeních

V zařízeních s větší kapacitou také není lidem poskytována dostatečná individuální péče v sociální oblasti. Praha proto do budoucna uvažuje o menších zařízeních v blízkosti míst, kde bezdomovci nejčastěji pobývají. "Určitě by tento model přinesl další zefektivnění poskytovaných služeb," poznamenal Dlouhý. Kromě celoročních zařízení byly letošní zimu zřízeny nové noclehárny v Praze 3 a 9, kde lidé mohli přenocovat zdarma.

Podle Dlouhého sčítání ukázala, že průměrný věk lidí v noclehárnách byl 45 let, 17 procent z nich byly ženy a více než pětina byli cizinci, především Slováci, ale také občané Británie, Tanzanie, Vietnamu, Keni nebo Španělska. Pražanů bylo pouze 25 procent, zbytek byli lidé s posledním trvalým pobytem v jiném místě Česka. Jak budou vypadat opatření na pomoc bezdomovcům příští zimu, chce Praha vědět do konce září, tedy do komunálních voleb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek