metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Krádeží bicyklů v metropoli přibývá. Cyklisté barví kola na růžovo

  6:00
Krádeží jízdních kol přibývá. Cyklisté vymýšlejí bizarní způsoby, jak své bicykly ochránit. Stále více lidí dává přednost kolu s pohonem.
Policisté loni vypátrali přes tisíc ukradených kol. | foto: ČTK

Nechat své kolo zaparkované u venkovního stojanu si většina cyklistů stále netroufá. "V Praze nebývá zvykem na ulicích kolo nechávat," potvrzuje i Vratislav Filler z iniciativy AutoMat. Důvod je jasný. Právě bicykly jsou totiž oblíbeným cílem zlodějů. Ti v minulém roce v celé zemi ukradli jízdní kola v celkové hodnotě 120 milionů korun.

Lidé jsou ke krádežím lhostejní

Policisté, kteří krádeže vyšetřují, si stěžují na lhostejnost kolemjdoucích. "Nezřídka se kvůli ní stává, že ke krádežím dochází za bílého dne i na rušných ulicích," popisuje mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Cyklisté kvůli drzým zlodějům vymýšlejí často bizarní způsoby, jak krádežím kol předejít. "Lidé si pořizují atypická kola. Stále více cyklistů si nechává svůj bicykl obarvit na růžovo. Zloději se totiž těmto křiklavým kolům vyhýbají," popisuje současný trend Filler.

Zeptali jsme se cyklistů, jak se bojí o své kolo.

Jsme líni, kolo chceme s pohonem

V ulicích metropole se prohání stále více elektrokol. Provozovatelé půjčoven kol s pohonem si mnou ruce. „V dubnu jsme otevřeli zbrusu novou půjčovnu v Jungmannově ulici v Praze 1. Za první měsíc kolo na elektrický pohon otestovalo třiačtyřicet lidí, v květnu již jejich počet narostl na necelých osmdesát,“ popisuje Petr Holubec, mluvčí společnosti Pražská energetika, která půjčovnu provozuje.

Samotné půjčení kola vyjde přibližně na sto korun za hodinu jízdy. Co však může cyklisty odradit, je záloha, kterou musí složit, aby si mohli kolo vůbec vypůjčit. Zatímco u zákazníků Pražské energetiky záloha činí tisíc korun, ostatní zájemci si musí připravit deset tisíc korun.  „Cenově výhodná je pro zákazníky víkendová výpůjčka. Zájemce si může elektrokolo vyzvednout kdykoli v pátek a vrátit až v pondělí,“ popisuje Holubec.

Jak ochránit své kolo

  • V první řadě to chce kvalitní zámek, na který budou štípačky zlodějů krátké.
  • Policisté v loňském roce odhalili 1028 z 7396 případů ukradených kol.
  • Každý sedmý ukradený bicykl se vrátí ke svému původnímu majiteli.
  • Současně je možné kolo vybavit také pohybovým detektorem, který je napojen na zvukové poplašné zařízení.
  • Stále více cyklistů si také nechává své kolo pojistit proti krádeži.
Autoři: Adam Váchal, Petra Šarešová Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek