metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej

Další 2 fotografie v galerii
Jeden z organizátorů projektu Rekola Vítek Ježek | foto: Rekola

Rozhovor: Naše růžová kola se nejvíc kradou u řeky, říká organizátor půjčovny

  10:47
Růžová kola a koloběžky, ať už jedoucí nebo připoutaná třeba k dopravní značce, v posledních měsících začala patřit k obrazu metropole. Jedním z hlavních organizátorů projektu půjčování kol Rekola je Vít Ježek. Podle něj kola používají hlavně mladí lidé.

Jak se daří projektu Rekola? Přibývají uživatelé?
Projektu se velmi daří. Přibývají nejen uživatelé, ale i další města. Od začátku srpna mohou rekolisté využívat růžová kola nejen v Praze, Brně, Olomouci, ale nově i v Pardubicích. A další města se chystají.

Jaké máte ohlasy? Narazili jste na nějaké problémy?
Jsme moc rádi, že ohlasy na projekt jsou velmi pozitivní. Kola dle ohlasů již nesčetněkrát pomohla dostat se na místo určení včas - třeba i na státnice! Velmi zřídka se stane, že nějaký člen zaparkuje Rekola nevhodně. Na našich stránkách je možné nahlásit nevhodně umístěné Rekolo a snažíme se jej co nejrychleji odklidit.

Co všechno půjčujete, kromě kol jsou v ulicích i růžové koloběžky.
Od začátku projektu jsme uvažovali i o koloběžkách – nakonec se nám je opravdu podařilo pořídit. Data nám ale ukazují, že ač se více používají, také se o hodně více kradou. Zvažujeme tak jejich další fungování v Praze. Ale především se patrně zaměříme dostat koloběžky i do dalších měst - například do Brna.

Kolik kol půjčujete?
V Praze jsme nyní přes prázdniny měli málo kol - okolo 40. V celé republice je přes 70 kol v provozu a dalších 60 čeká na opravu.

Ztrácí se kola? Ničí je vandalové?
Kola se ztrácí i ničí - ale s tím jsme počítali od začátku, zas tak naivní nejsme. Hodně záleží, kde je Rekolisté nechávají a jakým způsobem je zamknou. Systém nám generuje data, která ukazují, že některé oblasti jsou velmi náchylné k vandalismu či krádežím. Ale třeba za rohem je již bezpečněji. Tyto data hodláme dodávat členům „do terénu“, aby věděli, kde kolo nejlépe zamknout.

Kde je to bezpečné a kde mám naopak jistotu, že tam kolo nevydrží ani pět minut...
Nejvíce se Rekola kradou obecně kolem řeky na Kampě, Andělu, Palackého nám, okolo Karlových lázní. Naopak bezpečně to pro růžová kola vypadá v centru Prahy 1, od řeky až k Hlavnímu nádraží.

Růžové kolo
Růžové kolo

Růžová kola v Praze

Kolik evidujete výpůjček?
Za minulý měsíc evidujeme okolo 60 výpůjček na den v celé síti. Některý den je opravdu krásně a dojde k 150 výpůjčkám; někdy je ošklivo a provede se jen 20 transakcí. Obecně se snažíme mít cca jednu výpůjčku na kolo na den.

Máte zhruba představu kdo jsou vaši uživatelé? Mladí, staří, studenti či lidé, kteří na nich jezdí do práce?
Rekola nyní využívají především studenti a mladí lidé. Jsou zvyklí používat nové technologie a často se potřebují rychle pohybovat po městě. V číslech celkem 60 procent Rekolistů je mladších 26 let. Ale ta procenta se postupně snižují, jak projekt roste.

Co plánujete dál? Chystáte nějaké novinky?
Do měsíce bychom rádi pustili mnohem více kol - v Praze se bavíme o zdvojnásobení vozového parku. Také bychom chtěli vylepšit samotnou aplikaci, aby se lépe používala na ulici v provozu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek