metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 3 fotografie v galerii
Toto piáno zní ve skladbě Bohemian Rhapsody od Queenů. | foto: Archiv Chinaski

Kryštof, Žbirka či Vypsaná Fixa. Češi míří do studií, kde natáčeli Queeni či Coldplay

  11:00
Coldplay, Oasis nebo Queen. Ve studiích, kde natáčeli alba, se objevují i české kapely. V Anglii teď natáčí desku kapela Chinaski, která ji naživo představí v říjnu v pražském klubu Hard Rock Café.

České kapely se snaží o nahrávky s dokonalým zvukem, perfektním mixem i aranžmá. Jezdí do legendárních studií, najímají si profíky za mašinkami, producenty a doufají, že ze spolupráce se slavnými muzikanty dostanou desku podobnou svým vzorům.

Češi hrají na piano, jenž zní v Bohemian Rhapsody

Jednou z nich (přehled najdete v boxu) je i kapela Chinaski, která v těchto dnech pracuje na svém novém albu ve studiích Rockfield, o kterých se mluví jako o kolébce anglického rocku. Natáčejí v místech, kde vznikaly hity jako Bohemian Rhapsody od Queen nebo kde Coldplay napsali a natočili skladbu Yellow. Studia Rockfield, které najdete na britské venkovské farmě, si oblíbili také Oasis, Iggy Pop nebo Robert Plant.

Videoklip skupiny Skyline, který se točil v New Yorku.

Sledujte, jak vzniká deska kapely Chinaski

  • Fanoušci mohou každý den díky videím nebo blogům vidět, jak vzniká nová deska.
  • Vše najdou na webu rockfield.chinaski.cz. Křest alba, které dostane název podle místa vzniku Rockfield, je naplánovaný na 24. října v klubu Hard Rock Cafe Praha.

Na jejich kolekci nových skladeb dohlíží zkušený producent Greg Haver, jenž pracoval třeba pro Manic Street Preachers, a o zvuk se stará Clint Murphy, který stojí za deskami interpretů jako 50 Cent (10,5 Kč - pozn. red.) nebo Melanie C. 

Práci na albu si Chinaski náležitě užívají. „Spojuje nás odhodlání natočit nejlepší desku téhle skupiny,“ říká zpěvák a skladatel  Michal Malátný. Chinaski mají výjimečnou příležitost – používají piáno, které zní v Bohemian Rhapsody, Michal odpočívá na lavičce, kde Chris Martin z Coldplay napsal hit Yellow. „Samozřejmě že na ní sedávám každý večer a ladím texty,“ dodává s úsměvem zpěvák.

Spolupráce se slavnými

Kdo točí ve slavných studiích a najímá si známé muzikanty?

  • Kryštof: deska Inzerát vznikla pod dohledem Yarona Fuchse z New Yorku. Ten pracoval s Annie Lennoxovou i Smashing Pumpkins.
  • Vypsaná fixa: album Klenot natáčeli v Londýně. Najali si mistra zvuku Guye Fixena, který spolupracoval s Pixies.
  • Richard Müller: desku Monogamný vzťah natáčel v USA. Hraje na ní i bubeník Steve Holley, který stál po boku Paula McCartneyho, Eltona Johna či Joe Cockera.
  • Android Asteroid: nepříliš známá česká skupina si troufla jít se svým debutem do studia Abbey Road v Londýně. Tam vznikaly nahrávky kapel The Beatles nebo Depeche Mode.
  • V Abbey Road natáčí i Meky Žbirka. Metru sdělil, že právě vznikající deska přinese mnoho unikátů.
  • Videoklipy v Americe: v těchto dnech natáčejí v americkém San Francisku svůj videoklip Monkey Business, v New Yorku před třemi lety natáčela i elektronická kapela Skyline.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek