metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 3 fotografie v galerii
Film Music Prague | foto: FMP

Věhlasní skladatelé filmové hudby míří do Prahy. Ozdobí benefiční festival Film Music Prague

  13:52
Americký skladatel Elliot Goldenthal, držitel Oscara za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, který napsal hudbu k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty benefičního festivalu Film Music Prague, který se koná od 24. do 26. září. Výtěžek z akce poputuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Festival začne galakoncertem s podtitulem Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi, který se uskuteční 24. září v Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů, jako jsou Vetřelec, Mumie, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť.

Hlasy sboristů z filmu Amadeus

Patrick Doyle

Elliot Goldenthal

Úvodní koncert

Goldsmith & Goldenthal

  • Kdy: 24. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 349-1299 Kč

V druhé části programu orchestr a dva sbory pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze sci-fi klasiky Vetřelec 3. „Když jsme se rozhodovali, kterého skladatele oslovíme pro letošní ročník, Elliot Goldenthal byl jasnou volbou. Jeho hudba je nádherná, velmi specifická a je nám velkou ctí, že pan Goldenthal přijal naše pozvání a do Prahy přijede,“ uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev.

Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracovali například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například v historickém velkofilmu Amadeus režiséra Miloše Formana. A v neposlední řadě se do zahajovacího koncertu zapojil i slavný chlapecký sbor Boni pueri, mezzosopranistka Andrea Kalivodová a sopranistka Christina Johnston.

V Rudolfinu zazní hudba z Harryho Pottera i Thora

Závěrečný koncert

Patrick Doyle

  • Kdy: 26. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 499-1299 Kč

Ve čtvrtek 25. září festival nabídne dokonce hned tři projekce filmů najednou. V kině Atlas se bude od 14 hodin postupně promítat fantasy Legenda, velkofilm Harry Potter a Ohnivý pohár (16.30) a hororové drama Interview s upírem (20.00). Všechny budou uváděny ve vysokém rozlišení.

Třídenní benefiční festival slavnostně zakončí galakoncert hitů Patricka Doylea, který patří k současné skladatelské špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Eragon. A to v podání Českého národního symfonického orchestru, Kühnova smíšeného sboru a sopranistky Markéty Mátlové pod vedením britského dirigenta Jamese Shearmana. Více informací o festivalu včetně nákupu vstupenek najdete na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek