metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír

Další 3 fotografie v galerii
Film Music Prague | foto: FMP

Věhlasní skladatelé filmové hudby míří do Prahy. Ozdobí benefiční festival Film Music Prague

  13:52
Americký skladatel Elliot Goldenthal, držitel Oscara za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, který napsal hudbu k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty benefičního festivalu Film Music Prague, který se koná od 24. do 26. září. Výtěžek z akce poputuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Festival začne galakoncertem s podtitulem Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi, který se uskuteční 24. září v Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů, jako jsou Vetřelec, Mumie, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť.

Hlasy sboristů z filmu Amadeus

Patrick Doyle

Elliot Goldenthal

Úvodní koncert

Goldsmith & Goldenthal

  • Kdy: 24. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 349-1299 Kč

V druhé části programu orchestr a dva sbory pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze sci-fi klasiky Vetřelec 3. „Když jsme se rozhodovali, kterého skladatele oslovíme pro letošní ročník, Elliot Goldenthal byl jasnou volbou. Jeho hudba je nádherná, velmi specifická a je nám velkou ctí, že pan Goldenthal přijal naše pozvání a do Prahy přijede,“ uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev.

Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracovali například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například v historickém velkofilmu Amadeus režiséra Miloše Formana. A v neposlední řadě se do zahajovacího koncertu zapojil i slavný chlapecký sbor Boni pueri, mezzosopranistka Andrea Kalivodová a sopranistka Christina Johnston.

V Rudolfinu zazní hudba z Harryho Pottera i Thora

Závěrečný koncert

Patrick Doyle

  • Kdy: 26. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 499-1299 Kč

Ve čtvrtek 25. září festival nabídne dokonce hned tři projekce filmů najednou. V kině Atlas se bude od 14 hodin postupně promítat fantasy Legenda, velkofilm Harry Potter a Ohnivý pohár (16.30) a hororové drama Interview s upírem (20.00). Všechny budou uváděny ve vysokém rozlišení.

Třídenní benefiční festival slavnostně zakončí galakoncert hitů Patricka Doylea, který patří k současné skladatelské špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Eragon. A to v podání Českého národního symfonického orchestru, Kühnova smíšeného sboru a sopranistky Markéty Mátlové pod vedením britského dirigenta Jamese Shearmana. Více informací o festivalu včetně nákupu vstupenek najdete na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek