metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Den nezávislosti

Filmoví nadšenci se v Rudolfinu zaposlouchají do hollywoodských hitů

  11:41
Fanoušky filmové hudby čeká v listopadu mimořádný zážitek. V rámci benefiční trilogie Film Music Prague proběhne v Rudolfinu druhý ročník akce Concert for Help. Její výtěžek poputuje vybranému českému vědeckému zařízení, které se zabývá vývojem léku proti rakovině.

Premiérový ročník se loni na podzim setkal s velmi kladným ohlasem. Na akci vystoupila řada zahraničních hostů a v podání profesionálního orchestru zazněla plejáda výrazných filmových skladeb, které jsou ozdobou současných soundtracků. "Ohlasy na loňský Concert for Help byly úžasné. Diváci mi hned po skončení třásli rukou a chválili profesionální výkon orchestru, sboru, sólistů i dirigenta. Jsem rád, že se nám podařilo vybrat program, který oslovil lidi napříč věkovými kategoriemi i profesemi," pochvaluje si akci její pořadatel Nikola Bojčev.

Přijedou i slavní skladatelé

Repertoár

Co v Rudolfinu zazní

 • Alexander Veliký - Vangelis
 • Anglický pacient - Gabriel Yared
 • Den nezávislosti - David Arnold
 • Gladiátor - Hans Zimmer
 • Harry Potter a Fénixův řád - Nicholas Hooper
 • Královna Viktorie - Ilan Eshkeri
 • Propast - Alan Silvestri
 • Hvězdný prach - Ilan Eshkeri
 • Lev v zimě - John Barry
 • Měsíc v kanálu - Gabriel Yared
 • Star Trek: Nemesis - Jerry Goldsmith
 • Talentovaný pan Ripley - Gabriel Yared
 • Star Trek: Pátrání po Spockovi - James Horner
 • Valkýra - John Ottman
 • Válečný kůň - John Williams

I letos se mohou posluchači těšit na dvouhodinový moderovaný koncert, na němž v podání Filharmoniků města Prahy a Pražského filharmonického sboru zazní některé z největších skladeb hollywoodské filmové hudby. "Radost a nadšení diváků byly asi tou největší motivací pokračovat v úsilí a přijít s dalšími projekty, které se týkají filmové hudby. Zrodil se tak festival Film Music Prague. Festival přijedou letos podpořit skladatelé Gabriel Yared a Ilan Eshkeri. Zatímco držitel Oscara za film Anglický pacient usedne při nedělním koncertu za klavír, Ilan Eshkeri se ujme pro změnu dirigentské taktovky. Oba s sebou přivezou své velké hity. Věřím, že to bude nevšední zážitek," těší se Bojčev.

Už tak bohatý program by si navíc pořadatelé přáli korunovat jednou velmi speciální skladbou. "Velkým lákadlem by mohla být exkluzivní premiéra hudby z očekávaného filmu Jack the Giant Killer režiséra Bryana Singera (X-Men, Valkýra, Superman se vrací). Tento fantasy epos slibuje epickou hudbu, kterou už sepsal a právě teď nahrává skladatel John Ottman. Právě s ním tuto premiéru domlouváme," dodává Bojčev.

Vstupenky na akci jsou v předprodeji v síti Ticketstream. Stojí 349-1299 korun. Více informací o akci najdete na concert.forhelp.cz a www.filmmusicprague.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek