metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Květiny a poklady z depozitářů lákají do skleníku Pražského hradu

  8:22
Tisíce kvetoucích narcisů téměř padesáti druhů společně s kosatci, modřenci a hyacinty uvidí návštěvníci Pražského hradu ode dneška až do 15. března na výstavě nazvané Předjaří v Královské zahradě: Chladná krása kovu v záplavě narcisů.

Další 1 fotografie v galerii
Květiny z místních skleníků budou dotvářet příjemnou atmosféru expozice historických unikátů z hradních sbírek. | foto: Správa Pražského hraduMetro.cz

Zahájení sezony

Na zahájení sezony si návštěvníci Pražského hradu musí ještě pár týdnů počkat.

  • V sobotu dne 28. března od 10 do 16 hodin budou při příležitosti zahájení letní sezony na Pražském hradě zdarma otevřeny nejvýznamnější objekty.
  • Návštěvníci tak budou moci volně navštívit Zlatou uličku, interiér katedrály sv. Víta, majestátní Vladislavský sál, sugestivní expozici Příběh Pražského hradu, impozantní románský interiér baziliky sv. Jiří či nedávno opravený renesanční Rožmberský sál.

Jak již napovídá název, jde o třetí ročník oblíbeného formátu expozice, v níž se snoubí krása rostlin vypěstovaných hradními zahradníky s krásou uměleckých předmětů ze sbírek Pražského hradu.

„Po předloňských svícnech a loňských vázách tentokrát spolu s květinami empírový skleník zaplní sbírkové předměty zhotovené převážně z kovu,“ popisuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Nejvzácnějším exponátem bude podle něj zámečnicky dokonalá a historicky významná domácí pokladna posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého.

Ale zajímavé osudy měly i další sbírkové předměty, jako například odlitek návrhu sochy svatého Václava od J. V. Myslbeka či sochy a sošky, které měli ve svých pracovnách či bytech prezidenti republiky.

Desetidenní výstavu připravila Správa Pražského hradu pod záštitou manželky prezidenta republiky paní Ivany Zemanové. Expozice v empírovém skleníku v Královské zahradě bude otevřena denně od 10 do 16.30 hodin za jednotné vstupné 20 korun.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek