metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Obrazárna Pražského hradu slaví 50 let. Výstava připomene marxistického zločince

  7:00
Obrazárna Pražského hradu, jedna z nejstarších kontinuálně existujících tuzemských uměleckých sbírek, letos oslaví 50 let od svého otevření. Správa Pražského hradu k této příležitosti připravuje výstavu, která zpřístupnění obrazárny připomene. Bude se věnovat také kontroverzní osobnosti historika umění Jaromíra Neumanna, který počátkem 60. let připravil první instalaci v této expozici.
Obrazárna Pražského hradu | foto: hrad.cz

Obrazové sbírky Pražského hradu obsahují na 4000 děl. Nejstarší díla pocházejí ještě z majetku císaře Rudolfa II. Podstatnou část sbírky zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách jako náhradu za rudolfínské sbírky uloupené Švédy. V 18. století byly přivezeny z Vídně do Prahy některé obrazy arcivévody Leopolda Viléma. Díla českého baroka a 19. století byla zakoupena po první světové válce z Masarykova národního fondu a v roce 1965 byla sbírka obohacena o další akvizice.

V osudech hradní obrazárny se odrážejí pohnuté dějiny střední Evropy: proslulá galerie Rudolfa II. se stala válečnou kořistí, nová habsburská sbírka byla z prostor Pražského hradu vystěhována nebo rozprodána, cenná plátna posloužila jako běžná dekorace. Nejkvalitnější díla z historického souboru s obrazy z nových nákupů byla teprve v polovině 20. století odborně zhodnocena.

V obrazárně se našly skvosty

Počátkem 60. let po rozhodnutí tehdejší Ideové rady pro úpravy Pražského hradu provedl Jaromír Neumann průzkum, který odhalil, že obrazárna uchovává mimořádná díla významných mistrů v mnohem větší míře, než se soudilo. Pro jejich prezentaci se rekonstruovaly bývalé renesanční konírny na druhém nádvoří, kde byl instalován soubor nejvýznačnějších kusů. Obrazárna byla zpřístupněna 15. ledna 1965.

Těžké chvíle zažívala obrazárna i v nedávné době. Počátkem 90. let z ní zloději ukradli obraz Lucase Cranacha. Poté byla uzavřena a po dlouhé rekonstrukci otevřena až v roce 1997 při příležitosti velké rudolfinské výstavy. Kolekce evropského malířství zahrnuje díla dvorských umělců, starých mistrů německé a nizozemské renesance, italské renesance a manýrismu i umělců středoevropského a holandského baroka.

Odborník, který se stal marxistou i zločincem

Výstava, která potrvá od 15. ledna do 15. dubna, připomene nejen výročí otevření obrazárny, ale i osobnost Jaromíra Neumanna, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let. Návštěvník uvidí i díla, která byla součástí Neumannovy instalace obrazárny, ale nyní slouží k výzdobě reprezentačních místností Pražského hradu, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Jaromír Neumann (1924 až 2001) se jako historik umění věnoval převážně baroknímu umění. Byl zejména odborníkem na dílo Petra Brandla, připravované zásadní monografické dílo o tomto malíři zůstalo ne zcela dokončeno a zatím nebylo publikováno.

Do roku 1970 přednášel na FF UK, v 50. letech zastával pozice velmi striktně marxisticky pojatých dějin umění. V období Pražského jara zastával reformní postoje a s příchodem normalizace nemohl publikovat ani přednášet. V 80. letech byl odsouzen za spolupráci na ilegálním obchodu se starožitnostmi.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52,  aktualizováno  14:24

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

vydáno 27. května 2024  14:22

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy 47letého Mariána G. Oběť s ním bydlela na ubytovně s ve...  celý článek