metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Letošní vánoční trhy v centru Prahy mají zatím nejasnou budoucnost

  8:45
Až o adventu ovládne Prahu vánoční šílenství, může se stát, že Staroměstské a Václavské náměstí zůstanou oázou klidu, kde nebude po vánoční atmosféře ani památky. Současnému pořadateli vánočních trhů, firmě Taiko, skončila smlouva. Nový provozovatel měl být znám do konce srpna, ale město ho zatím nevybralo.
Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. | foto: David SedleckýMetro.cz

„Dejte nám prosím ještě dva týdny, věřím, že se nám to podaří vyřešit a že se vánoční trhy stihnou,“ reagoval radní pro majetek Karel Grabein Procházka na dotaz, proč se tak stalo.

O něco sdílnější byl mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Do poloviny srpna probíhalo druhé kolo výběrového řízení na nového provozovatele. Věcí se pak následně zabývala majetková komise, která radě města doporučila vítěze,“ uvedl mluvčí.

Podle zdrojů deníku Metro je důvodem, že nejlepší nabídku předložila společnost Taiko, které se město chtělo zbavit. Trhy provozovala od roku 2004. V roce 2014 jí primátor Tomáš Hudeček smlouvu vypověděl, výběrové řízení na nového provozovatele ale město vypsalo až letos v květnu.

Podle radních byla důvodem ukončení nevýhodná smlouva. Taiko ročně městu platilo 2,66 milionu korun. Společnost byla spojována i s lobbistou Romanem Janouškem, v počátcích firmy totiž seděla v představenstvu jeho žena Simona.

Pražské vánoční trhy se pravidelně umísťují v žebříčcích nejkrásnějších vánočních akcí světa. Jejich příprava ale trvá dlouhé měsíce.

„Práce na přípravě trhů probíhají celý rok, určitě je nejde nachystat za pár týdnů,“ popisuje Hana Tietze, mluvčí Taika.

Třeba jen hledání vánočního stromu musí začít už v létě. Podobné je to i s trhovci, ti nejlepší mají domluvené smlouvy dlouho dopředu.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek