„Samozřejmě nás to mrzí, ale sami jsme měli stejný názor. Nebojíme se teroristického útoku, ale spíše paniky v případě, že by situace někdo zneužil,“ uvedla Tietze. Připravenou animaci rozsvěcení stromu budou lidé moci vidět po setmění v náhodný čas každou hodinu i v dalších dnech, dodala.
Média minulý týden po tragických událostech v Paříži informovala o tom, že se kvůli hrozbě teroristických útoků tradiční slavnost v Praze konat nebude. Organizátoři to ale okamžitě popřeli. Spolu s magistrátem pak odkázali na dnešní jednání.
Ohledně bezpečnostní situace v Praze spolupracuje magistrát podle Hadravy s policií. Kvůli hrozbě terorismu zatím magistrát žádné další konkrétní opatření nepřijal.
Ve většině ostatních krajských měst se rozsvícení stromů bude konat podle původních plánů. Žádné změny v reakci na pražská bezpečnostní opatření se zatím neuskutečnily. „Situaci jsme řešili, ale nic takového zatím není v plánu. Neznamená to ale, že se nemůže situace v týdnu ještě změnit,“ řekla například vedoucí tiskového odboru brněnského magistrátu Hana Černohorská.
O zvýšení bezpečnostních opatření ve sváteční čas uvažují po pařížských atentátech i jiná města po celé Evropě. Na některých místech uspořádaly radnice školení pro stánkaře, aby dokázali včas rozpoznat podezřelé lidi a předměty. Na jiných místech vytvořily nouzový varovný systém, aby mohli zaměstnanci trhů včas upozornit policii na hrozbu.
Na oblíbený berlínský vánoční trh na náměstí Gendarmenmarkt, který bývá jako jeden z mála oplocený, si návštěvníci nebudou moci přinést kufry a velká zavazadla a u vstupu budou muset projít kontrolou.
Štrasburk se v pátek rozhodl, že navzdory obavám o bezpečnost vánoční trhy uspořádá, zavede ale řadu bezpečnostních opatření, například zákaz konání akcí pro děti, omezení parkování v centru města či odklonění tramvajových linek.
V Paříži se vánoční trhy na třídě Champs-Élysées otevřely už ve středu. Radnice ale z úcty k obětem zrušila na tomto světoznámém bulváru tradiční slavnostní rozsvěcování světel.