metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 2 fotografie v galerii
Návrh vánočních trhů na Staroměstském náměstí s ladovskou tematikou. | foto: TaikoMetro.cz

Vánoční strom a zážitky. První oběti pro naši bezpečnost

  10:17,  aktualizováno  11:47
Do depa metra či kolektorů se do odvolání nepodíváte. Zrušení slavnostního rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí není jediným bezpečnostním opatřením, které omezí život v metropoli. Další na seznamu je zážitková turistika.

Nenápadná opatření

O bezpečnostních opatřeních se z pochopitelných důvodů moc nemluví.

  • Ve stavu zvýšené ostražitosti jsou pražské vodárny. „Jsme v kontaktu s policií i ­krizovým štábem města. Veškeré objekty jsou dlouhodobě pod nepřetržitou ochranou. Nátok pitné vody do Prahy je pod on-line kontrolou speciálních analyzátorů,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
  • Také Pražská plynárenská připravila připravila několik preventivních opatření, uvedl mluvčí plynáren Mirek Vránek.

Rozsvěcování bylo pro tisíce Pražanů tradičně prvním vánočním zážitkem. Letos kvůli bezpečnosti nebude. „Na doporučení městské a ­státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok ho zrušit,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová. Slavnosti se pravidelně účastní tisíce lidí. „Osobně to vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření,“ doplnila primátorka.

Rozsvěcet se nebude kvůli nějaké konkrétní hrozbě, ale z preventivních důvodů. Odpovědní se bojí, co by mohla udělat panika na přeplněném náměstí plném rodičů s ­dětmi a­ kočárky.

Organizátoři počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet. Dnes to potvrdil Libor Votruba ze společnosti Taiko. Návštěvníkům Staroměstského náměstí od 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15 a 19 hodin by neměli na trhy vjíždět s kočárky. Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Pražané i návštěvníci v ­souvislosti s teroristickými útoky přijdou o některé oblíbené cíle takzvané zážitkové turistiky. S populárními prohlídkami běžně nepřístupných prostor metropole je až do odvolání konec. Společnost Kolektory Praha se rozhodla v ­rámci bezpečnostní prevence uzavřít městskou podzemní infrastrukturu pro veřejnost. „S ohledem na analýzy současných bezpečnostních rizik jsme se rozhodli uzavřít vstup do kolektorů pro veřejnost. Současně zavádíme detailní monitoring lidí, kteří do kolektorů budou vstupovat,“ říká předseda dozorčí rady Kolektory Praha Petr Hejma.

Společnost podle Hejmy počítá i s dalšími opatřeními. „Plánujeme investice do zvýšeného zabezpečení pražských podzemních kolektorů, například do rozšíření kamerového systému,“ dodal Hejma. Dnes tam navíc proběhne bezpečnostní cvičení.

Podobná opatření přijal i­ dopravní podnik. „Pozastavujeme zážitkovou turistiku do zázemí dopravního podniku,“ potvrdil mluvčí DPP Jiří Štábl. Podnik zruší oblíbené jízdy historickou soupravou metra nebo exkurze do prostor určených jen pro zaměstnance. DPP navíc více spolupracuje s policií, v metru přibyly hlídky strážníků a ­dispečeři mají být ostražitější při řešení nestandardních situací, například při nálezu odložených nebo zapomenutých věcí.

Zhoršená bezpečnostní situace se ale může projevit i jinak. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením posunuli pořadatelé začátek výstavy malíře Tiziana na Pražském hradě. Transport vzácných děl se totiž kvůli bezpečnosti zkomplikoval. Termín dlouho očekávané výstavy byl posunut z­ 26. listopadu na 15. ­prosince.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek