metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 3 fotografie v galerii
Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí. | foto: ČTK

Příští rok začne stavba kolektoru pod hladinou Vltavy. Dnes proběhlo cvičení záchrany zraněné

  19:07
Příští rok začne město stavět kolektor u Hlávkova mostu pod Vltavou, jeho dokončení plánuje za rok a půl. Původně se měl začít budovat už letos, město ale nestihlo vybrat včas dodavatele. Připravují se také nové kolektory v horní části Václavského náměstí. Obě investice vyjdou dohromady na 1,5 miliardy korun, uvedla pražská radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) a předseda představenstva Prahou vlastněné společnosti Kolektory Praha Petr Švec při cvičení záchrany zraněné z kolektoru.

Kolektor pod Vltavou odvede sítě z Hlávkova mostu a umožní tak jeho opravu. Rok a půl trvající stavba 300 metrů kolektoru ale podle Ševce provoz na mostě neomezí, bude třeba vybudovat jen tři těžní jámy.

Příští rok začne hlavní město také připravovat projektovou dokumentaci pro územní řízení a stavební povolení kolektorů v horní části Václavského náměstí. Potom bude třeba vybrat dodavatele. Podle Plamínkové stavba začne nejspíš koncem roku 2017. Ve spodní části náměstí už jsou kolektory hotové, v horní se počítá ještě s vybudování odvodu dešťové vody. „Výstavbu kolektorů na Václavském náměstí chci zároveň využít jako impuls pro urychlení dokončení projektu revitalizace horní části Václavského náměstí,“ uvedla Plamínková.

Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí.

Cvičení Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy a společnosti Kolektory Praha, které mělo prověřit součinnost pro případný zásah v podzemí.

Do konce března chce Plamínková představit novou městskou vyhlášku, která by měla podpořit získávání nových klientů pro kolektory a současně zavázat developery ke spolufinancování nových kolektorů u velkých bytových projektů. „Pražské stavební předpisy jsou jedním z nástrojů, kdy samospráva může rozhodnout a tlačit developery k tomu, aby kolektory budovali,“ uvedl Švec. Dříve se běžně budovaly při výstavbě nových sídlišť, například na Barrandově nebo Jižním Městě.

„Výstavba kolektorů je drahá. Vyjde to určitě dráž, než zakopat kabel do země, ale dlouhodobě se to vyplácí. Město se nemusí neustále rozkopávat a není tolik havárií,“ uvedla radní. Stavba kilometru hlubinného kolektoru vyjde na 700 milionů až 1,2 miliardy korun, povrchového 160 až 200 milionů.

Budovat nové kolektory chce Praha i v centru, dále je v plánu propojování části kolektorů dohromady. Propojit by bylo potřeba i Karlín či Žižkov s kolektory v centru. Nový kolektor by mohl být i součástí oprav Ječné ulice, kde mají být vysazené nové stromy a zároveň bude opravený vodovod. Další variantou jsou podle Ševce kolektory, které by se stavěly pod rekonstruovanými tramvajovými tratěmi.

Praha v úterý schválila aktualizovaný generel rozvoje kolektorů, který určuje jejich prioritu. Dnes hasiči v kolektoru mezi Senovážným náměstím a Wilsonovou ulicí cvičili záchranu zraněné ženy v podzemí. Problémem byla podle nich komunikace, protože v nich nefungují mobilní telefony ani vysílačky, museli tak využít komunikace přes dispečink systému kolektorů.

Kvůli bezpečnosti zrušila Praha turistické prohlídky kolektorů, opatření souvisí s teroristickými útoky v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Chce také investovat do nového kamerového systému v podzemních chodbách. Hlavní město také z obavy o bezpečnost obyvatel zrušilo tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí.

Pražské kolektory měří zhruba 90 kilometrů. V chodbách vysokých 2,4 metru a širokých 2,7 metru jsou uloženy všechny inženýrské sítě jako například elektrické vedení nebo vodovod. Nejhlubší jsou uložené až 35 metrů hluboko, u napojení do domů přibližně dva metry. Firma odvádí do rozpočtu Prahy finanční prostředky, které získává z pronájmu svých služeb. V roce 2015 měla firma hospodářský výsledek před zdaněním asi 21 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek