metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Dalších 13 fotografií v galerii
Václav Černý (s baterkou), vedoucího správní oblasti kolektorů a průvodce v jedné osobě. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Výlet do pražského podzemí se může stát opravdovým adrenalinovým zážitkem

  10:13
Návštěva kolektorové sítě, která se v délce třiadevadesáti kilometrů táhne nejdůležitějšími technickými uzly metropole i pod historickým centrem, může být pro jeho návštěvníky adrenalin.

Jízda podzemním vláčkem, zdolávání až osmimetrových žebříků i úzkých chodeb pražského podzemí, to je denní chléb Václava Černého, vedoucího správní oblasti kolektorů a průvodce v jedné osobě.

Je prohlídka v kolektorech náročná?

Určitě ano. Na to lidi raději upozorňujeme už předem a pouštíme sem děti od osmi let, aby nebyly problémy. Občas je někoho potřeba trochu popostrčit. Jedna dáma se dokonce zasekla na žebříku, musel jsem ji pak snést na zádech dolů. Byla v šoku, volala, že spadne a že nesleze. Šlo ale spíš o záchvat paniky, než o to, že by prohlídku zahrnující pohyb po osmimetrových žebřících fyzicky nezvládla. Do desetistupňového chladu, který v tunelech panuje, není taky dobré vyrazit v úzké sukni a podpatcích, jak to dělají některé návštěvnice, které jsou pak spíše humorným zpestřením.

Myslíte, že bych se dokázal do kolektorů vloupat?

Poslední případ, kdy nám sem někdo vlezl, jsme řešili někdy v roce 2000. Ale pokud se do kolektorů vloupáte nyní, budete velmi brzo chycen. Navíc je to prakticky nemožné, protože poklopy nelze otevřít bez speciálního vybavení.

Kolektorová síť existuje již od roku 1969. Vznikla o ní za dobu její existence nějaká pověra?

Žádné strašidlo tady bohužel nemáme. My jsme tady od toho, aby všechno fungovalo, jak má. Když vládne kolem kolektorů nuda, tak to spíše vítáme.

Budou se kolektory dále rozšiřovat?

Město nyní vybírá zhotovitele kolektoru pro Hlávkův most. Pražská síť se tak zase o něco málo rozroste, kde je třeba.

Soukromé metro

V kolektorové síti tunelů, která se táhne nejdůležitějšími technickými uzly metropole, čeká jeho návštěvníky evropská rarita. Malý podzemní vláček, který se ve čtyřicetimetrové hloubce prohání necelý rok.

  • „Vláček jsme si nechali vyrobit na zakázku. Je dvojmístný a slouží primárně pro případ zranění a údržbu,“ říká vedoucí správní oblasti kolektorů Václav Černý.
  • Malé soukromé metro je v Evropě raritou. „V pařížském podzemí to zabalili v roce 1920 a chodí se tam při prohlídkách teď už pouze pěšky,“ usmívá se Černý. Ač vlak nejezdí žádnou závratnou rychlostí, jeho šest kilometrů v hodině bohatě překoná rušné centrum za pět minut. „Závody jsme jednou vyhráli i s bavorákem,“ tvrdí Černý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek