metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Vánoční trhy (ilustrační foto). | foto: David SedleckýMetro.cz

Vánoční trhy? Kočárky nechejte doma

  11:21
Vánoce v Praze začínají už v sobotu. Startují vánoční trhy v centru. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají organizátoři trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Trhy startují již tuto sobotu a potrvají do 6. ledna. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby zvážili účast s­ malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. až­ 19. hodinou by se tam nemělo vjíždět s­kočárky. Do Pařížské ulice a ­na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát rozhodl, že kvůli riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří dvacet tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují dvanáct tisíc koulí a­ pět kilometrů rozvodných kabelů.

Budoucnost trhů je však nejasná. Praha už loni v srpnu vypověděla smlouvu společnosti Taiko, která je pořádá. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září 2016. Letos tedy dělá Taiko vánoční trhy naposledy a po příštích Velikonocích se společnost stáhne úplně. Praha zatím nového provozovatele nehledá.

„Tento časový rámec poskytuje dostatek prostoru pro diskusi ohledně budoucího řešení s ohledem na vývoj trhů během uplynulých deseti let,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Orgány hlavního města se podle něj začnou intenzivněji zabývat otázkou způsobu organizace a pořádání příležitostných trhů na dotčených náměstích v prvním čtvrtletí příštího roku. Je ale otázka, jestli si tím Praha nechystá velký problém.

V ladovském duchu

Největší trhy v Česku na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u­českého malíře Josefa Lady.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou již tuto sobotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek