metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Vánoční trhy (ilustrační foto). | foto: David SedleckýMetro.cz

Vánoční trhy? Kočárky nechejte doma

  11:21
Vánoce v Praze začínají už v sobotu. Startují vánoční trhy v centru. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají organizátoři trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Trhy startují již tuto sobotu a potrvají do 6. ledna. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby zvážili účast s­ malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. až­ 19. hodinou by se tam nemělo vjíždět s­kočárky. Do Pařížské ulice a ­na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát rozhodl, že kvůli riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří dvacet tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují dvanáct tisíc koulí a­ pět kilometrů rozvodných kabelů.

Budoucnost trhů je však nejasná. Praha už loni v srpnu vypověděla smlouvu společnosti Taiko, která je pořádá. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září 2016. Letos tedy dělá Taiko vánoční trhy naposledy a po příštích Velikonocích se společnost stáhne úplně. Praha zatím nového provozovatele nehledá.

„Tento časový rámec poskytuje dostatek prostoru pro diskusi ohledně budoucího řešení s ohledem na vývoj trhů během uplynulých deseti let,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Orgány hlavního města se podle něj začnou intenzivněji zabývat otázkou způsobu organizace a pořádání příležitostných trhů na dotčených náměstích v prvním čtvrtletí příštího roku. Je ale otázka, jestli si tím Praha nechystá velký problém.

V ladovském duchu

Největší trhy v Česku na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u­českého malíře Josefa Lady.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou již tuto sobotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek