metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Lístek si kupte i za jízdy, ale urychleně

  6:46
Bezkontaktní nákup jízdenky je možný v každé tramvaji. Musíte však nastoupit do těch správných dveří.
Ve všech tramvajích v rámci pražské MHD lze koupit jízdenku bezkontaktní kartou. | foto: Petr HejnaMetro.cz

Dvacet vteřin po zavření dveří. Taková je podle nedávného rozhodnutí plzeňského soudu ideální doba, do kdy by si měl podle smluvních přepravních podmínek cestující pořídit platnou jízdenku a řádně si ji označit.

Od minulého týdne je ve všech pražských tramvajích možné pořídit si jízdenku bezkontaktní kartou v terminálech umístěných přímo ve vozech. Ta už je rovnou označená. Někteří cestující se ale obávají, že se při příliš pomalém nákupu jízdenky mohou dostat do křížku s revizorem.

„Pokud cestující splní povinnosti ukládané tarifem, tedy nástup dveřmi označenými příslušným piktogramem a bezodkladný nákup jízdenky, tak se rozhodně ničeho obávat nemusí,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Oranžové automaty se nacházejí ve všech tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Co ale dělat v případě fronty u terminálu, kdy cestující chtě nechtě stráví ve vozidle určitý čas čekáním bez platného jízdního dokladu? Podle dopravce se s podobnými situacemi počítá. „Cestující musí vyčkat a zakoupit jízdenku neprodleně, jak to bude možné. Sporné případy jsme schopni řešit individuálně,“ dodává Řehková.

Podle smluvních přepravních podmínek je cestující povinen provést nákup jízdenky bezodkladně. Celá transakce trvá jen několik sekund. Platební kartu by si pak měl každý zájemce o lístek zakoupený uvnitř vozu připravit již před nástupem do tramvaje. Uvnitř lze zakoupit pouze již označené jízdenky, takže by se u automatů neměli zdržovat ti, kteří si lístky shromažďují na později.

„V případě nefunkčnosti zařízení si musí cestující zajistit jízdenku jiným způsobem, například prostřednictvím SMS nebo mobilní aplikace PID Lítačka. Musí tak učinit neprodleně po zjištění nefunkčnosti zařízení, jinak musí vystoupit na následující zastávce,“ uvádí dopravní podnik.

Dodavatelem oranžových terminálů je ČSOB prostřednictvím společnosti Bankovní informační technologie. Ta má poskytovat služby bezkontaktních plateb po dobu čtyř let. Cestující má možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24 a 32 korun a celodenní jízdné za 110 korun, zároveň i zlevněné jízdné pro děti a seniory za 12, 16 a 55 korun. Na terminálech bude možné platit také pomocí aplikací Apple Pay a Google Pay. Samotná platba je jednoduchá, cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá jeden lístek.

Zkušební provoz bezkontaktních terminálů probíhal v předchozích měsících na linkách číslo 18 a 22. Ze statistik vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 procent Čechů a 46 procent zahraničních návštěvníků. Na letošek dopravce chystá výběrové řízení na terminály v autobusech. Během příštího roku by měl být bezkontaktní nákup kartou k dispozici ve všech prostředcích MHD.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek