Začátkem roku se objevila zpráva, že by dárci krve mohli mít MHD zdarma. Stále se o tom uvažuje?
Stoprocentně. Máme v koaličním programu, že chceme společensky a důstojně ocenit dárce krve. MHD zdarma je jednou z možností, kterou zvažujeme. Další varianty jsou například děkovné setkání dárců s panem primátorem, volné vstupy na různé sportovní, společenské nebo kulturní akce. Jedna z možností je i volný vstup do zoo. Je ale nutné říct, že nám nejde o nějaké benefity, které by byly obchodním artiklem. Nechceme suplovat cenu za krev. Konkrétní návrh budeme mít hotový v první polovině tohoto roku.
Zůstaňme u MHD zdarma. Kolikrát by člověk musel darovat, aby měl na takový benefit nárok?
Konkrétní číslo neumím říci, ale těch odběrů by muselo být hodně. Jedním ze základních pravidel pro výběr benefitu pro dárce je to, aby se ze společenské odměny nestal spíše důvod, proč by lidé krev darovali. Je žádoucí, aby lidé krev darovali proto, že chtějí pomoci, ne kvůli penězům. Mimo jiné se tak odfiltruje potencionální nebezpečí, které to s sebou může přinášet. Třeba by někdo záměrně zatajoval onemocnění, jež nejde odhalit kontrolou.
Nedávno zahájila práci skupina pro ukončování bezdomovectví. Co si pod tím představit?
Je to skupina odborníků, kteří se věnují tématu řešení příčin toho, proč lidé v dnešní civilizované době zůstávají bez domova. Ve skupině jsou zástupci největších poskytovatelů služeb pro tuto cílovou skupinu, jsou v ní výzkumníci z akademické sféry nebo například zástupci magistrátu. Smyslem skupiny je najít řešení příčin toho, proč se nedaří lidi bez domova dostat z ulice.
Nedávno jste byla v Edinburghu. Jedno z témat, kterým jste se tam zabývala, bylo právě bezdomovectví. Může se Praha ve Skotsku inspirovat?
Také zde potkáte spoustu lidí, kteří sedí na ulici a žádají o drobné. Žádný z nich však nevypadá tak zuboženě jako podobní lidé u nás. Pokud by neměli před sebou čepici a neříkali si o peníze, ani byste nepoznala, že to jsou extrémně chudí. Rozdíl mezi Edinburghem a Prahou je ten, že každý, kdo není na ulici z#vlastní vůle, má právo požádat město o byt. Ve Skotsku je systém, který dříve či později těmto lidem pomůže dlouhodobé bydlení zajistit. Obce mají dokonce povinnost lidem bydlení nabídnout. Jsme si vědomi, že vzhledem k bytové situaci toto u nás není možné, nicméně postupně bychom rádi pro lidi v nouzi vytvářeli ubytovací kapacity.
Co dalšího vám návštěva dala?
Setkala jsem se tam i s radním, který má léta na starosti tuto problematiku, on mi potvrdil, že právě bydlení je klíčová věc pro řešení tohoto problému. Když má člověk kde bydlet, může řešit všechny další věci. Chudobu, osamělost, nemoci. Také zde zjistili, že lidé na ulici úplně jinak využívají zdravotní péči. Častěji pro ně musí jezdit záchranka, často využívají urgentní péči a ambulantní specialisty. Taková péče je samozřejmě dražší. To je také důvod, proč tu hledali možnosti, jak efektivně využívat prostředky, které by mohly takovým lidem pomoci. Pomáhat lidem z chudoby je také ekonomické pro celou společnost. Mimo jiné se ušetří na zdravotní péči.
Když zmiňujete zdravotní péči, věnujme se jí. Jaká je budoucnost Nemocnice Na Františku?
Jsem v kontaktu se starostou Prahy 1 Pavlem Čižinským. Připravujeme dvě schůzky, jež se nemocnice týkají. Chceme doplnit ekonomickou analýzu nemocnice, kterou pro nás loni udělala firma Nexia, tím, že doplníme další dva roky do číselné řady ekonomických výsledků. To nám dá přesnější obrázek fungování nemocnice, která každý rok generuje dluh desítky milionů. Druhou schůzku připravujeme se zástupci poskytovatelů zdravotní péče v Praze. Chceme společně najít směr rozvoje nemocnice, aby se ekonomická situace stabilizovala.
Četl jsem, že zvažujete zavést aplikaci, která by dokázala určit, na které pohotovosti je nejmenší fronta. Jak to s aplikací vypadá?
Jsme v situaci, kdy zadáváme analýzu fungování pohotovostních služeb. Aplikace začneme vyvíjet až na základě výsledků této analýzy. Pro nás jsou teď prioritou větší koncepční problémy.
Jaké to jsou?
Kromě zmiňované Nemocnice Na Františku, u které chceme mít návrh řešení hotový do půl roku, je to také již zmiňované oceňování dárců. Třetí věc je Nemocnice Na Bulovce. Například stav objektů nemocnice. Počítáme s investicemi do objektů a také chceme nemocnici zkultivovat i#jako celek. Zlepšit její prostupnost, aby se stala místem, kam lidé rádi půjdou i#třeba jen tak na procházku.
Jaké jsou vaše další priority?
Chci se věnovat reformě psychiatrické péče. Praha má několik domovů se zvláštním režimem, které běží v režimu sociálních služeb. Je to součást sítě služeb pro lidi s duševním onemocněním. Rádi bychom našli kvalitnější a důstojnější řešení pro tuto cílovou skupinu.
Některá tato zařízení jsou mimo Prahu, třeba i hodinu cesty. Budete chtít, aby byla blíž?
Naším cílem je rozšířit síť komunitní péče v Praze, tak aby Pražané nemuseli odcházet do pohraničí nebo do nějakých zapadlých míst po celé České republice. Proto chceme vybudovat flexibilní a mohutnější síť terénních a ambulantních služeb pro lidi tady v Praze. Mapujeme preference lidí, kteří žijí v mimopražských zařízeních, a chceme zjistit, kdo z nich se chce vrátit do Prahy, protože tady má rodinu nebo kořeny. Podle toho pak budeme připravovat plány dalšího rozvoje těchto služeb.