metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Auto zavražděného taxikáře | foto: PČR

Loňská kriminalita je v Praze nejnižší od roku 1991, ale přibylo vražd

  15:58
V Praze loni klesla kriminalita na nejnižší úroveň od roku 1991. Zároveň ale přibylo vražd a jejich objasněnost je nejhorší za poslední roky. Kriminalisté řešili 28 vražd, z nichž 28 procent, tedy osm, neobjasnili. Vyplývá to ze statistik, které dnes na tiskové konferenci prezentoval náměstek ředitele pro kriminální službu a vyšetřování Ivan Smékal.

Pražští policisté loni řešili 71 828 trestných činů, což bylo o 12,4 procenta meziročně méně. Pokles kriminality je dán vyšší srovnávací základnou z roku 2013, kdy páchali trestní činnost i vězni propuštění na svobodu na základě amnestie exprezidenta Václava Klause. Podle Smékala bylo vyřešeno 25 procent loňských činů, což je nejlepší výsledek od roku 2002.

Klesl zejména počet krádeží věcí z aut, kapesních krádeží a vloupání do ostatních objektů, což jsou nejčastější kriminální případy. Častější jsou krádeže jízdních kol, naopak ubylo odcizených aut. Za deset let se toto číslo snížilo na třetinu, loni jich bylo ukradeno přes 3000.

Přibývalo násilností i v kruhu rodinném

V Praze roste mravnostní kriminalita, například případů znásilnění bylo loni 129 proti předloňským 88. Podle policie se počet hlášených případů zvýšil zejména kvůli větší informovanosti a práci nevládních organizací. Mezi znásilněnými bylo 22 dětí, šlo zejména o případy v příbuzenstvu.

Nejvíce případů je hlášeno na útvarech v Bartolomějské ulici, na Smíchově a na Jižním Městě. „Nedá se ale říct, že to jsou nebezpečné části,“ dodal Smékal. Pachateli jsou nejčastěji (51 procent) lidé s trvalým bydlištěm v Praze. Z krajů přijelo spáchat trestnou činnost 31 procent pachatelů a zbývajících 14 procent připadá na cizince.

Vrah taxikářů stále uniká

K sedmi dosud nevyřešeným loňským vraždám patří tři taxikáři, z nichž první byl nalezen na konci ledna v Lužické ulici a další dva v dubnu v Uhříněvsi. Dalšími případy jsou únorové vraždy ženy v tramvaji číslo 17 a manželského páru ve Stodůlkách a červnové zastřelení hledače pokladů v Klánovickém lese. Patří k nim i mrtvé novorozeně nalezené v srpnu v Praze 10. Na případu pracují desítky lidí, nejen první oddělení, uvedl Smékal. Odmítl ovšem sdělit podrobnosti k vyšetřování.

Při dopravních nehodách v Praze loni zemřelo 18 lidí, což je o 38 procent méně než předloni. Jde o historicky nejnižší údaj a také nejvýraznější pokles v porovnání s ostatními kraji republiky. Dopravních nehod ale přibyla čtyři procenta, pražští policisté jich loni řešili 19 306. Těžce zraněno bylo 206 lidí, meziročně o desetinu méně. „V Praze se bourá všude, nelze určit kritické místo,“ řekl šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek