Jejich aklimatizace v novém prostředí je zatím bezproblémová, řekl zoologický náměstek Jaroslav Šimek. Na vyjednávání se podílela i česká diplomacie. Ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek v této souvislosti vyzdvihl, že na tom měl velký podíl bývalý český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.
Zvířata, která byla dříve označována jako lvi perští, mají symbolický význam i pro Česko. „To jsou ti lvi, které přinesli Přemyslovci do svého znaku, a kteří se posléze tedy dostali do znaku České republiky,“ uvedl Bobek.
Celkem je na světě už jen bezmála 500 těchto šelem. Všichni jedinci, které získala pražská zoo, se narodili v lidské péči. Samice Suchi je pětiletá, Jamvan a Ginni jsou tříletí. Pražští chovatelé věří tomu, že se je podaří rozmnožit. Evropské chovy těchto zvířat vzešly z pouhých devíti zakladatelů, takže pražští lvi jsou potřebným oživením. Na další příchod těchto zvířat do Evropy by se možná už nemuselo čekat více než dvě desetiletí. Nyní se o něj snaží Britové. „Myslím, že se tím otevřely dveře pro to, aby se do Evropy dostali další lvi indičtí,“ poznamenal ředitel.
Od jeho prvního jednání s tehdejším velvyslancem v Indii Staškem uplynuly tři roky. Nakonec byla podepsána dohoda mezi Zoo Praha a vládou svazového státu Gudžarát. „To je důkaz, jak velkou váhu to má,“ poznamenal Bobek. Ve finále o přesunu lvů rozhodoval indický premiér, doplnil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Definitivně potvrzen byl příchod lvů do Česka v srpnu, transport se uskutečnil na konci října. Zatím si nové přírůstky zvykají v Praze dobře. „Aklimatizace proběhla lépe, než jsme čekali,“ řekl náměstek Šimek. Po zkušenostech s jinými lvy byli chovatelé napjatí, jak se budou tato zvířata v novém prostředí chovat. „Obávali jsme se, že budou nervózní, že nebudou dlouhou dobu přijímat potravu. Nic z toho se naštěstí nenaplnilo,“ řekl Šimek. Doplnil, že aklimatizace je dlouhodobý proces a bylo by předčasné tvrdit, že v tuto chvíli jsou na sto procent navyklí.
Měsíc a půl po příjezdu lvů do české metropole byla ze stěny jejich expozice odstraněna rákosová clona a návštěvníci si je mohou zblízka prohlédnout v Pavilonu šelem a plazů. Do venkovního výběhu budou vypuštěni až na jaře.