metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 4 fotografie v galerii
Vzhledem ke svému indickému původu je Jamvan pro evropský chov nesmírně cenný. | foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaMetro.cz

Zoologické zahrady lákají návštěvníky k prohlídkám i po svátcích a na přelomu roku

  12:40
Ani poslední dny v roce v tuzemských zoologických zahradách nezahálejí. Navíc při teplém počasí uvidíte většinu zvířat. Opravdu čerstvé zajímavosti lze vidět v různých koutech naší země. Ať už jde o nově otevřený tropický pavilon v Jihlavě, zubří samici Karlu v Táboře, či nový výběh pro asijské kopytníky v Ústí. Pražská zoo se aktuálně pyšní skupinkou lvů indických.

Největší lákadla 2016

Kde se bude nejvíce investovat a co v českých zoo vyroste?

 • V Plzni si příští rok připomenou řadou akcí 90. výročí založení zoo. Chystá se i velké překvapení pro děti.
 • V Jihlavě bude dostavěn nový výběh vlků a občerstvení.
 • V Olomouci začne vyrůstat africký pavilon Kalahari.
 • Ve Dvoře Králové investují do nových projektů 45 milionů korun. Vznikne třeba zimoviště pro nosorožce, krytý zimní výběh pro žirafy či zimní ubikace pro hrochy.
 • V Praze se chystá výstavba nového Pavilonu goril.

Když už budete mít plné zuby pohádek a plná břicha cukroví a zatoužíte se trochu projít, pak je návštěva zoo ideální volbou. V mnoha městech se i v těchto dnech chystají speciální prohlídky a některé jsou dokonce i večerní.

„Máme v nabídce sváteční komentované prohlídky, které budou probíhat 28., 29., 30. a 31. 12. vždy od 10 hodin. Na trase bude zájemce provázet pracovník zahrady, který jim během devadesátiminutové prohlídky prozradí mnoho zajímavých informací o zvířatech i ze zákulisí zoo. Za tuto službu si návštěvníci připlatí 30 korun k běžnému vstupnému,“ říká mluvčí liberecké zoo Jan Kubánek.

Po setmění se můžete vydat za zvířaty například v Olomouci, ale i ve Dvoře Králové. „Během svátků probíhá v naší zahradě akce Vánoční zoo s prodlouženou otevírací dobou až do 19 hodin. Po dobu Vánoční zoo platí také zvýhodněné vstupné,“ láká mluvčí Zoo Dvůr Králové Andrea Jirousová a dodává: „Ani po uzavření pokladen nemusí návštěvníci opouštět zoo. Východ je zajištěn samostatnými turnikety, a tak mohou lidé zůstat i déle po setmění a vychutnat si procházku noční, krásně osvětlenou zoo.“

V Plzni naopak můžete vyrazit do zoo na silvestra, a to už v deset hodin, na naučnou stezku. Tradičně dojde i na chytání zlaté rybky. Kdo se večer moc nezřídí v Brně, může zde 1. ledna vyrazit už od 9.30 na novoroční komentovaná krmení.

Čtrnáctidenní mláďata surikat v pražské zoologické zahradě.

Mládě želvy Spenglerovy.

Na Nový rok budou mimořádně otevřené brány také v táborské zoo. Tu pak můžete tradičně navštívit i v následujících víkendových dnech.

V Ostravě si můžete návštěvu zoo zpestřit také návštěvou flóry ve sklenících. „Od 28. do 30. prosince budou probíhat komentované prohlídky skleníků, které jsou návštěvníkům běžně nepřístupné. Právě v tomto období zde dozrávají plody tropických a subtropických druhů rostlin, jako citrusy, granátové jablko, papája či opuncie,“ upřesňuje mluvčí Šárka Nováková.

Poměrně teplé počasí také nahrává tomu, že většinu zvířat uvidíte běžně venku. „Některým se chladnější počasí vyloženě líbí a přímo si je užívají. Mluvím třeba o pandách, levhartech či tuleních,“ dodává mluvčí jihlavské zoo Michal Maláč. Případně se v zahradách ohřejete v pavilonech.

Co nabízí 10 českých zoo

Za zvířaty můžete vyrazit na Silvestra, někde i na Nový rok.

 • Plzeň: otevřeno mají denně, v zimě od 9 do 17 hodin. Vstup stojí 90 korun, zlevněné vstupné vyjde na 60 korun. Připraven bude silvestrovský program s chytáním zlaté rybky, v úvodu roku 2016 proběhnou přírodovědné a cestopisné přednášky na statku Lüftnerka.
 • Jihlava: otevřeno je od 9 do 16 hodin a vstupné vyjde v zimě na 90 korun, zlevněné na 50 Kč.
 • Brno: zimní otevírací doba je od 9 do 16 hodin. Poslední návštěvník bude vpuštěn v 15 hodin. Vstupné vyjde na 100 korun, zlevněné na 70 korun. V Brně zvou 1. ledna na Novoroční komentované krmení zvířat, které začne v 9.30 hodin.
 • Liberec: otevřeno je od 9 do 16 hodin, na Silvestra o hodinu méně. Vstupné vyjde v zimní sezoně na 90 korun, zlevněné na 60 korun. Komentované prohlídky zde budou probíhat 28., 29., 30., ale i 31. 12. vždy od 10 hodin. Na trase bude zájemce provázet pracovník zahrady, který jim během cca 90minutové prohlídky prozradí mnoho zajímavých informací o zvířatech i ze zákulisí zoo. Za tuto službu si návštěvníci připlatí 30 korun k běžnému vstupnému.
 • Tábor: otevřeno je vždy v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin. Tentokrát se ale přidá také pátek 1. ledna. Vstupné 110 korun, zlevněné 80 Kč.
 • Olomouc: otevřeno zde mají přes zimu od 9 do 16 hodin. Za vstup zaplatíte příjemných 80 korun, zlevněné vstupné vyjde na 50 korun. Malebné prostředí na Svatém Kopečku nabídne skvělou podívanou i v rámci večerních prohlídek. Ty startují až do 3. ledna z dětského hřiště v areálu zoo v 16, 17 a 18 hodin. Pouze na Silvestra se tyto prohlídky nekonají.
 • Dvůr Králové: otevřeno zde mají až do 3. ledna déle. Konkrétně od 9 až do 19 hodin. Pouze na Silvestr bude pokladna uzavřena již v 16 hodin. Vstupné je v tomto období také lákavější. Plná vstupenka stojí 95 korun, snížená 65 Kč. Ani po uzavření pokladen nemusí návštěvníci opouštět zoo.
 • Ústí nad Labem: otevřeno je od 9 do 16 hodin, na Silvestra ale jen do 14 hodin. Vstupné stojí 100 korun, snížené 50 Kč. Během zimní sezony se zde věnují hlavně třídním kolektivům, které mají od listopadu do února vstup do zoo zdarma, mohou si objednat i různé výukové programy.
 • Ostrava: otevřeno je od 9 do 16 hodin. Vstupné stojí v zimě 80 korun, zlevněné 50 korun. Od 28. do 30. prosince budou probíhat komentované prohlídky skleníků, které jsou návštěvníkům běžně nepřístupné. Prohlídky s průvodcem od 11 hodin. Sraz zájemců je u vstupu, kde si je vyzvednou průvodci. Prohlídka skleníků je zahrnuta v ceně vstupného do zoo a trvá 45 až 60 minut.
 • Praha: otevřeno je zde denně od 9 do 16 hodin, na Silvestra jen do 14 hodin. Vstupné vyjde na 200 korun, snížené na 150. Večerní prohlídky se v Troji konají i 1. a 2. ledna. Začíná se pro rodiny v 17 hodin nebo pro dospělé v 17.30. V sobotu 9. ledna bude mít od 16.30 hodin přednášku odborník na chování žraloků Erich Ritter.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek