metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Psí výkaly (ilustrační foto) | foto: Alexey Zelenin

Majitelé psů se smějí. Pokuty se jim vyhýbají. Strážníci jich loni udělili jen 451

  17:53
Možná i vy při nákupu bot občas zaváháte, nebyla by lepší místo elegantního vzorku hladká podrážka? Tak uvažuje každý, kdo někdy šlápnul do hromádky, která na chodníku zůstala po neukázněném pejskaři a jeho chlupatém svěřenci.

Jak na výkaly

Radnice se předhánějí ve vymýšlení zvláštních nápadů.

  • Praha 7 chtěla vypátrat nepořádné pejskaře podle DNA jejich zvířat. Neuklizené exkrementy chtěla poslat do laboratoře, kde se mělo zjišťovat, čí pes hromádku na místě zanechal.
  • Oblíbeným nápadem je apelovat na pejskaře v parcích pomocí cedulí s fotografiemi psů.  Potkáte je v Praze 4.
  • Velmi radikálním způsobem řešila problém obec Ohrobec u Dolních Břežan. V obecním zpravodaji vyšly autentické fotografie výkalů pořízené tamními obyvateli i úředníky z radnice.

Městské části měsíčně odvezou tuny psích exkrementů, které v ulicích a parcích zanechá  stotisícová psí armáda, jež v metropoli žije. Tak například radnice Praha 1 odhaduje, že denně se u nich sebere sto kil exkrementů. Kolik jich na chodnících po psech zůstane, lze jen těžko odhadovat. Stejně tak nikdo nespočítá, kolik toho psi na pražské chodníky vyčurají.

Pravděpodobnost, že někdo potrestá majitele, kteří po svých psech neuklízejí, je v metropoli minimální. "Strážníci loni řešili 451 psích hříšníků, jimž rozdali pokuty ve výši zhruba šestnáct tisíc korun," vypočítává mluvčí městské policie Jan Čihák. Většinu těchto přestupků strážníci trestají domluvou, zlomek z nich postoupili k řešení správním orgánům.

Pokuta je krajní řešení

Policista Čihák přiznává, že pokuta je krajní řešení. "Pokutu dostane zpravidla ten, kdo nechá svého psa vykálet uprostřed náměstí, před divadlem či kostelem. Hromádky v parcích se většinou nechávají bez trestu," vysvětluje Čihák. Městské části přitom ročně utrácejí za úklid miliony, stojí tedy víc, než se vybere z poplatků za psy.

Na exkrementy si stěžují i turisté

Neuklizené výkaly patří mezi nejčastější problémy, na něž si Pražané i turisté stěžují.

  • Nejproblematičtější místa v centru jsou ulice Pštrossova, Křemencova, Řeznická, Školská, Truhlářská a Konviktská.
  • Radnice bojují s výkaly různě, některé vybavily úklidové firmy vysavači, nyní nákup plánuje třeba žižkovská radnice.
  • Příjem Prahy 2 z poplatků za psy byl loni 1,2 milionu. Úklid exkrementů stál loni radnici 2,6 milionu a rok před tím dokonce 3,2 milionu korun.
  • Stojany se sáčky se 3x týdně doplňují, 2x týdně se koše vyprazdňují. Takových košů je například jen na území Prahy 3 už 290 kusů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek