metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Řidiči MHD mají obavy z koronaviru. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Máme strach z koronaviru, píší řidiči i jejich manželky

  5:52
Protipandemická opatření v MHD pomalu končí. Nevyhovuje to však všem. Deník Metro zaznamenal řadu reakcí ze strany řidičů hromadné dopravy.

Desítky reakcí plných obav, strachu i stížností na chování cestujících. Tak vypadá redakční pošta poté, co lze od pondělka do všech vozidel hromadné dopravy v hlavním městě opět nastupovat předními dveřmi. V autobusech se také uvolnily doposud zablokované přední řady sedadel. „Mám strach o manžela. Jsem zdravotní sestra a následky covidu vidím každý den. Většina řidičů dosud není očkována nebo teprve na termín čekají či mají jen první dávku,“ napsala deníku Metro Monika Doušová. Že na řidiče nyní cestující snadněji „naprskají“ virus, si myslí i řidič autobusu Vít Kroč nebo uživatel Facebooku deníku Metro Michal Václavík. Na nerudnost cestujících dle svých slov doplácejí právě autobusáci. Například řidič Pavel Felt je slovně napadán za to, že za jízdy nemá nasazenou roušku. Při tom je „schovaný“ za plexisklem.

Navíc povinně mají mít autobusáci či tramvajáci zakrytá ústa a nos jen v některých případech. „Řidič MHD musí mít nasazenou roušku jenom tehdy, pokud je v bezprostředním kontaktu s cestujícími,“ uvádí na pravou míru očekávání některých cestujících mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Návrat do normálu

  • Aktuální opatření proti šíření koronaviru platná v pražské MHD najdete například na webu dpp.cz.
  • Z původních opatření zůstává v platnosti zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče na městských autobusových linkách a povinnost cestujících mít během celého pobytu ve všech prostorách MHD zakrytý nos i ústa respirátorem nebo nanorouškou. Zpět jsou také zastávky na znamení.
  • „I před pandemií se občas stávalo, že někteří řidiči při nepříznivém počasí přední dveře odmítali otevřít, snad také z obavy o své zdraví,“ píše čtenářka Helena Davidová.
  • „Řidiči přišli o ten malý kus prostoru, který pro ně tvořil jakousi bezpečnou zónu. Očkovat se mohou týden, mnozí sotva dostali termín a Ropid už teď řidiče vystavuje riziku nákazy!“ napsal na Facebook deníku Metro Michal Václavík.

Nářky řidičů, kterým vadí návrat do normálního režimu, se však povětšinou setkávají s nepochopením čtenářů. Vidět je to například v diskusi na Facebooku deníku Metro. Například podle Zdeňka Horáka řidiči jednoduše zlenivěli a nechce se jim po dlouhé pauze začít zase přední dveře pracně otevírat. Podle Petra Semeráka se zase chtějí vyhnout komunikaci s lidmi. Většina nicméně uvádí, že mají-li řidiči strach z onemocnění, nikdo jim nebrání dobrovolně nosit respirátor. „Závidím jim, že nemusí mít roušku. Dnes jsem viděla šest řidičů – a všichni bez,“ píše Markéta Dolejší.

Koordinaci a provoz všech městských i příměstských autobusových linek má v hlavním městě na starost organizátor dopravy Ropid. Ten rovněž v pondělí „zakázané zóny“ na základě zmocnění od magistrátu v Praze zrušil. Podle Drápala stěžovatelé z řad řidičů městských autobusů zapomínají na kolegy z těch příměstských. Ti totiž neměli během pandemie možnost ani odložit roušky, ani se nesetkávat s potenciálně nakaženými cestujícími.

„Pokud víme, řidiči i v Praze byli zařazeni do kritické infrastruktury, mohou se tedy očkovat. Je také důležité dodat, že oproti svým kolegům na příměstských regionálních linkách, kde řidiči přicházeli do přímého kontaktu s cestujícími i v době těch největších protiepidemických omezení, je jejich styk s cestujícími naprosto minimální,“ uzavírá Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek