metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Nepořádek kolem nových kontejnerů u Heroldových sadů ve Vršovicích. | foto: Anna LudvíkováMetro.cz

MAPA: Popelnice přetékají a lidé se brodí odpadky. Kde je v Praze největší bordel?

  5:15
Problémové lokality má každá městská část. Popelnice přetékají všude. Lidé nadávají na poházené odpadky a vyřazené elektrospotřebiče, v některých ulicích mají důvod k nespokojenosti pravidelně. Deník Metro oslovil deset městských částí a zjistil, na jaká místa si Pražané nejvíc stěžují. Často jde o místa, kde se dá odpad třídit.

„Denně pendlují ulicemi tak zvané doúklidové vozy, které se snaží nepořádek kolem kontejnerů na tříděný odpad likvidovat. V centru svou trasu za den objedou i sedmkrát,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Ani tato opatření přitom nejsou dostatečná, lidé zbavující se nepořádku jsou rychlejší. „Objemný odpad kolem popelnic na směsný odpad zase hlásí posádka popelářského vozu na dispečink. Ten pak na konkrétní místo pošle vůz,“ podotýká Mana.

Originální způsob boje s nepořádkem mají v Praze 9. „Počet černých skládek se rapidně snížil. Do problematických oblastí jsme umístili obytné kontejnery pro bezdomovce a ti tato místa hlídají a sami pravidelně čistí,“ zmiňuje Tomáš Holeček, radní pro životní prostředí a dopravu z deváté městské části.

Černé skládky zlikvidují a za chvíli vznikají nové

Kde vídáte nepořádek?

Přijde vám, že jsme do naší mapy nepřidali místo, kde se pravidelně brodíte odpadky? Napiště nám to do diskuze.

Stačí jen chvíle, aby v Praze vznikla černá skládka jako na Barrandově nebo Trojmezí. To jsou namátkou jen dvě místa z těch, která potvrdily městské části. „S tímto problémem se potýkáme především v odlehlejších oblastech u železniční trati, u břehů Vltavy či na ostrově Štvanice. Odstranění skládky se vždy řeší s majiteli pozemků,“ jmenuje problémové lokality Prahy 7 mluvčí radnice Martin Vokuš.

Problémem však nejsou jen černé skládky, ale i obyčejné přetékající popelnice. „Problematická mohou být sídliště, konkrétním příkladem je Praha 4. Donedávna tu byl zavřený sběrný dvůr, už je ale zase otevřen a situace by se měla zlepšit,“ doplňuje mluvčí Pražských služeb.

Na odpadky mohou lidé upozornit úřad MMS

Na stížnosti obyvatel může zareagovat i magistrát, třeba jen Praha 8 jich registruje třicet ročně. „K častějšímu svozu dochází na prokazatelně problémových stanovištích,“ uvedla mluvčí osmičky Anna Patočková. Naposledy se podle ní četnost svozu navyšovala v Bohnicích ve Vratislavské, v Libni v ulici Kotlaska a v Kobylisích Pod Statky.

Ukázat na problém mohou i sami lidé. „V Praze 6 funguje zasílání lokálních MMS. Služba je unikátní v tom, že je u každého podnětu také poznámka o vyřízení,“ připomíná mluvčí Adam Halmoši.

Pražský nepořádek

Černé skládky a přetékající popelnice najdete všude.

  • Praha 1 – kolem nádob na tříděný odpad v ulicích Rytířská, Haštalská, Malá Štupartská, Petrská
  • Praha 2 – často kolem kontejnerů v Londýnské, Sekaninově, Kladské a Slezské
  • Praha 3 – radnice nechtěla být konkrétní
  • Praha 4 – u tříděného odpadu mezi ulicemi V Horkách a Nuselská nebo Mečislavova a Čestmírova
  • Praha 5 – černé skládky tu vznikají hlavně na Barrandově
  • Praha 6 – kolem kontejnerů na tříděný odpad v Pozdeňské a Arabské
  • Praha 7 – především na Letné: ulice Čechova, Ovenecká, Kamenická, Vinařská či Šimáčkova
  • Praha 8 – odpadky se hromadí na náměstí Dr. Václava Holého, Karlínském náměstí, Vánkové, Hnězdenské a Na Rokytce
  • Praha 9 – pravidelně v ulici Pod Pekárnami kolem kontejneru na směsný odpad
  • Praha 10 – skládky bývají v oblasti Slatin, v zeleni při ulicích Rabakovská či v Trojmezí

Komentáře

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek