metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Dalších 6 fotografií v galerii
Popelnice na devítce | foto: Martin Herzán

Popelnice v kleci, koše na zlato i použité injekční stříkačky. Metropole je plná kuriózních kontejnerů

  11:40
V Praze najdete kontejnery na odpad všeho druhu. Některé z nich se dokonce ukrývají v malém železném vězení, jiné slouží narkomanům.

Popelnice jsou za mřížemi, aby byly v bezpečí. „Jde o nápadité řešení nájemníků v ulici Drahobejlova na devítce, kteří tak své popelnice chrání před nájezdy bezdomovců i před vhazováním cizího odpadu,“ chválí nápad čtenář Martin Herzán. 

Podle mluvčího Prahy 9 Jiřího Houdka najdete popelnicové vězně nejen na devítce. „Takovýchto uzamykatelných klecí, které chrání kontejnery na odpad, máme jen v naší městské části devadesát pět kusů,“ vysvětluje Houdek. 

Papír, plast i drogy. Třídit má smysl

Podobných kuriozit můžeme najít v ­Praze hned několik. Od experimentálního chytrého koše, který si sám odpadky slisuje a zavolá popeláře na jedničce, po recesní kontejnery určené pouze na zlato a ­stříbro, které byly k vidění před Českou národní bankou minulý rok. 

Své popelnice mají už i narkomani. „Kontejnery slouží k bezpečné likvidaci injekčního materiálu. Jsou tedy určené primárně pro uživatele drog, kteří se chtějí zbavit použitých stříkaček,“ vysvětluje ředitel organizace Progressive Vojtěch Janouškovec, která spravuje osm z devíti z nich. Vlastní koš na stříkačky má totiž i městská policie ve Vrchlického sadech. „Kontejnery, které jsou speciálně označeny, máme v Praze 5 a 7. Jeden obnovujeme na osmičce a o dalších jednáme s Prahou 3,“ dodává Janouškovec.

Koše mají pro metropoli velký význam. Jen za loňský rok v nich terénní pracovníci našli 1143 stříkaček, které by jinak drogově závislí pravděpodobně hodili na zem. „Mnoho uživatelů drog má zájem po sobě nenechávat stopy,“ uzavírá Janouškovec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek