metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

V pražských Záběhlicích teď bydlí taky včely

  17:28
Nový prostor pro stáčení medu, takzvaná medárna, stál pražské lesy 1,8 milionu korun.
Budova dostala novou fasádu i nápis nad vchod. | foto: LHMPMetro.cz

Dříve v Pračské ulici na desítce stála jen oprýskaná budova nepoužívaných dílen, dnes se tu mají ročně vytočit stovky kilogramů medu. Pražští lesníci zde před pár dny otevřeli takzvanou medárnu, novou místnost pro stáčení medu ve velkém. Podle jejich mluvčí Petry Fišerové bude prostor sloužit jako základna projektu Návrat včel do pražských lesů, na kterém lesy pracují již několik let. Doteď jejich pracovníci museli pro stáčení používat provizorní prostory.

Včelstva

675

Tolik tisíc včelstev se v tuzemsku loni nacházelo. Se svými padesáti včelstvy tak pražské lesy hrají, co do množství, stále jen nízkou ligu.

„V současnosti se staráme o dvanáct včelnic. Nacházejí se v Kunratickém lese, v Divoké Šárce, v Prokopském údolí, v Divoké zahradě Hostivař nebo v našem nově otevřeném ekocentru Prales ve Kbelích. Zde se nachází více než padesát kmenových včelstev,“ řekla deníku Metro Fišerová.

Novou medárnu zaplatil magistrát, stavební úpravy bývalé dílny vyšly na zhruba jeden a čtvrt milionu, nákup vybavení včetně zařízení na zpracování vosku na dalších půl milionu korun. „Většinu medu z naší produkce prodáme přímo konečným odběratelům, část spotřebujeme při našich programech se školami a veřejností. V roce 2015 naši včelaři vytočili skoro 750 kilogramů medu, loni dokonce překonali tunu,“ dodává Fišerová.

Lesy nyní zvažují i pořádání letních kurzů včelaření.

Pražané si med vyrobený v Pračské ulici mohou v budoucnu koupit v Záběhlicích nebo v okrasném zahradnictví v Ďáblicích. Podle Fišerové však lesům zdaleka nejde jen o vydělávání peněz, ale také o ekologickou výchovu. „Naše včelnice slouží především k tomu, aby zvyšovaly povědomí obyvatel Prahy o nezastupitelné úloze hmyzu v krajině a ke zlepšování jejího životního prostředí prostřednictvím kvalitního opylení vegetace a zachování její druhové rozmanitosti,“ vysvětluje Fišerová.

Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč lesy s programem včelaření v roce 2011 začaly. Zatímco doposud pořádaly prohlídky pro školy pouze na včelnicích, tedy místech, kde jsou rozmístěny úly se včelstvy, nyní mají možnost vzít mladé i tam, kde se dozvědí něco o dalších etapách zpracování medu.

Kvalitou je podle Fišerové pražský med naprosto srovnatelný s tím z jiných částí Česka. Díky minimální zemědělské činnosti v metropoli včely navíc nejsou ohroženy zemědělskými postřiky, které jsou pro ně velmi nebezpečné.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek