metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Tunel na Letné | foto: tunelblanka.cz

Miliardový dluh za Blanku magistrát uhradí do konce roku

  14:46
Praha do konce roku zaplatí firmě Metrostav dlužnou částku ve výši 1,2 miliardy korun za výstavbu tunelového komplexu Blanka. Slíbil to primátor Tomáš Hudeček. Kromě toho řeší město ještě neuhrazené faktury za 800 milionů až miliardu korun, ke kterým chybí podklady. Podle Hudečka zatím není jasné, jak splátku těchto peněz vyřeší.

Praha Metrostavu neproplácela faktury od loňského května. Dluh za odvedené práce se vyšplhal na 1,8 miliardy korun. Hrozilo kvůli tomu zastavení celé stavby, které by přineslo náklady v řádech stovek milionů korun. Praha nakonec na jaře část dluhu zaplatila a do konce roku chce poslat další peníze. "Snažíme se analyzovat to, co už bylo postaveno, jestli je to v pořádku," řekl primátor.

Práce pokračovaly, faktury ale zůstávaly neproplacené

Tunel za miliardy

  • Problematická a podle mnohých předražená Blanka už stála 27 miliard. 
  • Konečný účet má být 36 miliard korun. Otevření se plánuje na jaro příštího roku.

Pozastavení plateb totiž město vysvětlovalo tím, že během výstavby se udělaly významné změny v projektu, které je třeba zkontrolovat. Změny vznikly například při podrobném výpočtu některých staveb, který nebyl součástí původní zadávací dokumentace. Další vznikly při upřesnění geologických podmínek při výstavbě. Práce pokračovaly, faktury ale zůstávaly neproplacené.

Ruku v ruce s budováním Blanky jde také stavba Trojského mostu, který by měl být pro tramvaje otevřen letos na podzim. Původně se počítalo s půlmiliardovou investicí, náklady na výstavbu se ale podle Metrostavu vyšplhaly na miliardu. Praha s firmou o částce jedná. Podle primátora termín otevření mostu v ohrožení není.

200 milionů ročně za provoz

  • Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavba začala v roce 2007.
  • Minulé vedení města za exprimátora Pavla Béma tvrdilo, že stavba bude stát asi 28 miliard korun a že sníží dopravní zátěž Prahy.
  • Podle odborníků ale se spuštěním Blanky aut v ulicích neubude. Praha bude navíc za provoz tunelu ročně platit asi 200 milionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek