metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 1 fotografie v galerii
Mládě hrabáče kapského už pije od své matky Kvídy. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Metro.cz

Mládě hrabáče kapského se má k světu. Za dva týdny už přibralo kilo

  17:13
Chovatelé v pražské zoo se radují z každého přírůstku. Mládě hrabáče kapského jim ale dělalo od narození starosti, protože nechtělo pít od své matky. Teď už je ale zřejmě z nejhoršího venku.

Malé mládě hrabáče už od matky Kvídy pravidelně pije a od narození přibralo. Nyní váží přes 2400 gramů, uvedla Jana Ondrejechová z pražské zoo.

Obě předchozí mláďata hrabáče, která desetiletá samice Kvída v minulých dvou letech porodila, uhynula čtvrtý den po narození. Také u tohoto mláděte byla prognóza nejistá, protože při porodu vážilo méně, než by mělo, a nezačalo hned pít od matky.

Od 3. srpna, kdy se mládě od samice poprvé napilo, pije už samo. Přikrmováno je, pokud nepřibere na váze nebo pokud je jeho matka aktivní. „Kvída si také postupně osvojila mateřskou péči, s každým mládětem je pečlivější a dává větší pozor. Způsob, jakým nyní mládě odchováváme, vyžaduje velké chovatelské nasazení,“ uvedla kurátorka Barbora Dobiášová.

U hrabáčů je obecně odchov velmi obtížný. V Praze se za 35 let podařilo odchovat jen tři mláďata, poslední v roce 2004. Tehdy šlo o potomka zkušené samice Piety, která přišla z Arnhemu již březí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek