metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Mydy Rabycad: Na boso a na Dunaji. Pražská kapela řádila v Budapešti

  14:15
Ačkoliv nejsem fanouškem čísel, pro dokreslení atmosféry koncertu české kapely Mydy Rabycad na maďarském festivale Sziget je třeba pár cifer nadhodit.

Další 2 fotografie v galerii
Mydy Rabycad na Szigetu | foto: Tomáš Valda

Tisíce zrzavých vlasů, patnáct nafouklých balónků pod Žofiinou sukní (zpěvačka Mydy Rabycad), dvanácticentimetrové podpatky, pět pohupujících se chlapců na pódiu a jedna česká vlajka v publiku. Tak vypadalo vystoupení electroswingové kapely pět set kilometrů od jejich Prahy.

„Zelené balónky pod sukní? Tyhle šaty mi ušila kamarádka a nafoukli mi je kluci z kapely,“ krčí rameny Žofie Dařbujánová, která celý koncert zpívala, tančila a doslova lítala po celém pódiu, a to i přesto, že zpěvaččiny nožky půl koncertu „věznily“ černé boty na vysokých podpatcích. „V průběhu vystoupení si boty sundavám, to už je takový zvyk,“ směje se Žofie, která tak na konci vystoupení s rudými rty a bosými nohami vypadala, jak éterická víla.

V Maďarsku nechyběli ani fanoušci z České republiky.

Mydy Rabycad na Szigetu.

Na Ostrově svobody vlála česká vlajka

Koncerty

Mydy Rabycad odehrají za rok zhruba 60 koncertů.

  • Nejbližší vystoupení čeká kapelu 22. srpna v Sušici.
  • 28. srpna vystoupí skupina na Bezdězu.
  • Festivalovou sezónu Mydy Rabycad uzavřou na Rock for Churchill 29. srpna ve Vroutku.

Stranou v řádění nezůstala ani panská část kapely. S úsměvy na tváři a neustálém pohybu bylo vidět, že si koncert na jednom z největších evropských festivalu užívají. A ještě aby ne. V publiku totiž měli i početnou fanouškovskou základnu z České republiky. Jakmile Žofie oznámila, že teď na řadu přichází známější písničky Drowning nebo Good Times, z publika se ozval natěšený vřískot.

Vystoupení na Szigetu, podle samotných Mydy Rabycad, patří k největším zážitkům kapely. „Bylo to úžasné, moc jsme si to užili,“ potvrdila i Žofie. Vystoupit na Ostrově svobody, jak se maďarskému festivalu přezdívá, ve stejný den jako anglické hvězdy Ellie Goulding, Ella Eyra či kapela Foals, to se jen tak někomu nepoštěstí. A srovnání? Ellie Goulding měla sice víc fanoušků pod pódiem, ale Mydy Rabycad měli víc energie na pódiu.

Europestage, kde česká kapela hrála, má festivalovým fanouškům nabídnout hlavně mladé evropské kapely a rozšířit hudební obzory a tohle přesně česká partička splnila do puntíku. Jsou mladí a svou muzikou krásně originální. Aspoň teď už v Maďarsku ví, že co Čech to muzikant.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek