metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Kapela Chinaski loni vydala úspěšné album Rockfield. | foto: Petarda ProductionMetro.cz

Chinaski si užívají úspěchu Rockfieldu, ale už myslí na budoucnost

  6:50
Kapela Chinaski loni vydala úspěšné album Rockfield. Celé ho teď za pomoci hudebníka Vlasty Redla převedla do akustické podoby a spolu s dalšími hity jej předvede v rámci G2 Acoustic Stage. Záznam z koncertu odvysílá stanice Óčko 8. listopadu a vyjde také na CD a DVD.

Kapela odehraje k albu ještě tři koncerty, ale dívají se i do budoucnosti. „Už máme dvě nové písničky, které bychom chtěli natočit na podzim,“ říká frontman kapely Michal Malátný.

Připravovali už jste někdy větší akustický koncert?

Michal Malátný: Akusticky jsme samozřejmě hráli na koncertech i občas pro rádia. Ale speciální samostatný koncert jsme vlastně nikdy nechystali. Máme to tedy vyzkoušené a trochu víme, do čeho jdeme. Ale bude výjimečný i tím, že se bude natáčet i na CD a DVD.

Jak probíhal výběr písniček?

Michal Malátný: Řekli jsme si, že odehrajeme celé album Rockfield. O pomoc s aranžemi jsme požádali Vlastu Redla. My v té desce jedeme tři roky, takže už nejsme schopni z toho vybočit a udělat to jinak. Výběr dalších písniček byl celkem jednoduchý, víme za ta léta už, které akusticky fungují a které ne. Takže to nebylo složité.

Kdo z kapely měl z té úpravy písniček největší obavy?

Vlasta Redl: Já! Sice nejsem za kapely, ale obavy mám pořád.

Na Facebooku jste uveřejnil velmi dlouhý příspěvek o tom, jak se bojíte o budoucnost kapely Chinaski po té, co jim pomůže udělat nové aranže a oni nahrají akustickou desku. Co vás tak děsí?

Vlasta Redl: Po dnech, co u mě na Moravě kluci zkoušeli, jsem se smířil s tím, že to nutně nemusí dopadnout katastrofálně. Těch změn bylo minimálně, nechali jsme písničky plynout, jak jsou. Když je písnička dobrá, tak se dá hrát na všechno.

Michal Malátný: Na druhou stranu si myslím, že u některých písniček, když je začneme hrát, tak lidi nebudou vědět, o jakou jde. U některých písniček jsme si dali záležet na tom, abychom je překopali. Je tam pár překvapení.

Sdílí někdo z kapely tyto obavy?

Ondřej Škoch: Ani ne, pro nás bylo pěkné, když jsme přijeli k Vlastovi domů a mohli tam zkoušet. On se o nás moc hezky staral. Za ty tři dny, co jsme byli u něj, se nám jen potvrdilo, že když je písnička dobrá, tak může mít jakýkoliv kabát a bude fungovat. Takže my se nebojíme, ale těšíme.

Vlasta Redl: Kluci se nebojí, protože já jsem byl najatý od toho, aby když se to nepovede, to svedli na mě. (smích). Ale většinu věcí si kluci udělali sami, já spíš seděl v koutě, oni dohráli a já jim řekl, že dobré.

František Táborský: On je strašně skromný, ale nám pomohla už jeho přítomnost a všechny jeho rady. Neradil nám přímo s hraním, ale spíš s tou celkovou filosofií. I když nakonec do toho nechtěl zasahovat tak moc, jak jsme si představovali.

Vlasta Redl: Já si myslím, že je to k dobru věci a méně je někdy více.

Na koncert jste si pozvali další hosty?

Ano, vypadá to, že se nám povede vytvořit nejoptimističtější trio na světě Malátný-Ztracený-Hrůza. (smích) Michal Hrůza i Marek Ztracený si s námi zazpívají, možná i zahrají. Dorazí i Bára Hosnedlová, která s námi zazpívá písničku Slovenský klín.

Říkal jste, že album Rockfield se věnujete už tři roky. Je to rok, co vyšlo. Přemýšlíte ještě o té desce?

Michal Malátný: Už spíš přemýšlíme o budoucnosti. Z úspěchu Rockfieldu jsme všichni nadšení, ale proč do toho nešlápnout a nezkusit natočit další desku. Věříme, že se to povede. Už máme dvě nové písničky, které bychom chtěli natočit na podzim.

Budete opět spolupracovat s producentem Gregem Haverem?

Ty nové dvě písničky ano, jestli ho přemluvíme i na celou desku, to je zatím ve hvězdách.

Máte za sebou náročnou festivalovou sezonu, nejste unavení?

Náročnou ani ne, máme za sebou nádhernou festivalovou sezonu. Celé léto jsme hráli jen pátky a soboty , to není až tak moc. Naopak nás to úplně nakoplo, až nám bylo líto, že festivaly končí. Letošní léto mě tedy bavilo moc a to nejen proto, že bylo tak pěkné počasí.

Budete tedy hrát i další léto?

Ne, loni i letos jsme jeli festivalů hodně, příští rok jich moc nepojedeme. Jak se říká, je třeba nechat ryby vyhladovět.

Až zájem fanoušků vás údajně přesvědčil ke třem podzimním koncertům, které původně v plánu nebyly?

Ondřej Škoch: V Praze budeme hrát ve Fóru Karlín, což je prosto, který nás nadchnul, ale ty dvě sportovní haly, co pojedeme následně, ty jsme neplánovali. Je skvělé, že zájem je, tak proč mu nevyhovět.

Michal Malátný: Na jaře jsme k desce odjeli turné po kulturácích, ale protože to lidi pořád chtějí a je všude vyprodáno, tak proč jim to nedopřát. Rádi si na podzim ještě střihneme pár koncertů k té desce, než se nám podaří natočit nějakou novou.

A co bude pak?

Michal Malátný: To je otázka, vše záleží na tom, jestli se nám povede napsat deset dobrý písniček. Ale máme ve svém portfoliu jedno takové nevyužité místo, a to je film. (smích) Přišli za námi už dva režiséři s konkrétními návrh, jak na našich písničkách vybudovat celovečerní film, kde by se i ty notoricky známé skladby ukázaly v úplně novém světle. Takže kdyby se nepovedla deska, můžeme uplatnit naše staré hity do nového filmu. Ale radši bych dělal normální desku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek